Zioła na biegunkę – nie ma osoby, która choć raz w życiu nie doświadczyłaby uciążliwych objawów biegunki. Niektórzy borykają się z tą przykrą dolegliwością niemal co dzień, bowiem jest to jeden z objawów wielu nieprawidłowości w pracy organizmu i również jeden z pierwszych objawów w groźniejszych schorzeń.
Jak nie urok to… biegunka
Biegunką nazywane jest znaczne odchylenie od normy polegające na zwiększeniu ilości stolca i/lub częstotliwości wypróżnień oraz zmiana konsystencji stolca na półpłynną lub płynną. Powodem pojawienia się takich zaburzeń jest wywołanie reakcji obronnej organizmu, spowodowanej atakiem toksycznych substancji lub zaburzenie wchłaniania w jelitach, spowodowane zwykle chorobą wewnętrzną.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się biegunki jest stres, choroby przewlekłe (celiaklia, cukrzyca, zespół złego wchłaniania, rak okrężnicy, niewydolność nerek i/lub wątroby), niewłaściwa dieta, alergie pokarmowe wszelkiego typu, infekcje wirusowe, zakażenia jelitowe, zatrucie substancjami chemicznymi, zatrucie toksynami, a także niektóre leki, grzyby trujące czy środki owadobójcze.
Na odsiecz biegunce – zioła na biegunkę
Pewna część spośród wymienionych wyżej okoliczności nie stanowi poważniejszego, długofalowego zagrożenia dla zdrowia, dlatego z powodzeniem można próbować zaradzić objawom biegunki domowymi sposobami. W takich przypadkach doskonale sprawdzą się ziołowe nalewki i wywary, które nie tylko zahamują niepożądane objawy, ale jednocześnie nawodnią organizm i dostarczą mu odpowiedniej porcji mikroelementów. Pośród wielu ziół znaleźć można takie, których działanie przeciwbiegunkowe jest szybkie i skuteczne. Dlatego dobrze sprawdzą się przy ostrych i krótkotrwałych atakach, np. w stresie przed egzaminem czy w podróży. Należą do nich:
- liść babki lancetowatej
- mięta pieprzowa
- kłącze pięciornika
- borówka czernica
- ziele rdestu ptasiego
- kora dębu
- kasztanowiec
- liść orzecha włoskiego
- ziele cząbru
- pierwiosnek lekarski
- koniczyna polna
- kolendra
- piołun
- ziele pięciornika gęsiego
- liście poziomki
- mniszek lekarski
- owoce tarniny
- kwiatostan lipy
Większość wymienionych ziół stosuje się w postaci naparów, popijanych od jednego do kilku razy dziennie – zależnie od potrzeby. Napary i preparaty ziołowe działają wielokierunkowo. Nie tylko rozluźniają, łagodząc dolegliwości bólowe ze strony jelit, ale przede wszystkim działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie – niwelując czynniki, które doprowadziły do wystąpienia biegunki. Osłaniają podrażnione ściany jelit, chroniąc ich błonę śluzową przed dalszym niszczeniem. Jednocześnie uszczelniają ją, dzięki czemu stolce są mniej płynne. Śluz i pektyny pęcznieją w jelitach, wchłaniając nadmiar wody.
Należy podkreślić, że wymienione wyżej zioła można stosować tylko w wypadku wystąpienia krótkotrwałych objawów biegunki, kiedy wiadomo, że powodem są niegroźne dla zdrowia zatrucia lub powikłania przy chorobach wirusowych lub leczeniu antybiotykowym. Usuwanie długo trwających objawów chorobowych biegunki może bowiem maskować rozwijającą się w organizmie poważniejszą chorobę i znacznie odwlec w czasie jej zdiagnozowanie.