Choroby nowotworowe
Choroby nowotworowe powodowane są przez nieprawidłowy rozrost tkanki w organizmie, który w żaden sposób nie podlega kontroli organizmu oraz nie jest zgodny z prawidłowym jego funkcjonowaniem. Nowotwór występuje w momencie, gdy z powodu zaburzenia dochodzi do niekontrolowanego namnażania komórek w organizmie, co zaburza jego równowagę i wpływa na niszczenie narządów, w których dochodzi do namnożenia lub narządów sąsiadujących. To niezwykle groźne choroby, o których więcej piszemy w tekstach w tej kategorii.
Różnica między nowotworem i rakiem
Na co dzień bardzo często określenia nowotwór i rak używane są zamiennie, jednak nie jest to zgodne z prawdą. Jaka jest różnica między nimi? Przede wszystkim rak to jedna z form nowotworu, która wywodzi się od tkanek nabłonkowych. Bardzo często w mowie potocznej mianem raka określa się nowotwory złośliwe.
Rodzaje nowotworów
Jak przy każdej chorobie, tak również przy nowotworach medycyna określa kilka ich rodzajów. Podziału dokonuje się ze względu na cechy charakterystyczne choroby. Dzięki temu w medycynie wyróżnia się nowotwory łagodne, złośliwe i częściowo złośliwe.
Nowotwory — charakterystyka
To najmniej niebezpieczne nowotwory, które u wielu osób przebiegają bezobjawowo. Jeżeli jednak występują w miejscach o ważnym znaczeniu dla organizmu, mogą zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie oraz powodować ból. Najbardziej niebezpieczne są nowotwory łagodne, które mogą uciskać na rdzeń kręgowy lub zatykać układ oddechowy. To rodzaj choroby, która nie daje przerzutów oraz nie nacieka na inne narządu. Ten typ nowotworów otoczony jest torebką, dlatego ich usunięcie daje bardzo wysoką skuteczność zabiegową i daje duże szanse na pełne wyleczenie. Kluczem może być wczesna diagnoza, dlatego tak ważne są regularne badania.
Nowotwory złośliwe bardziej różnią się od prawidłowej tkanki. Charakteryzują się szybkim tempem rozwoju oraz mogą powodować przerzuty i naciekanie na inne narządy. W swojej budowie pozbawione są torebki, przez co komórki rozsiewane są po organizmie poprzez układ krwionośny. Im późniejsze wykrycie i wprowadzenie leków, tym słabsze są rokowania pacjentów.
Nowotwory częściowo złośliwe to stadium pomiędzy łagodnymi i złośliwymi. Z jednej strony nie dają one przerzutów, jednak posiadają zdolność naciekania na sąsiadujące narządy.
Co może przyczynić się do powstania nowotworu?
Nie zawsze powstanie nowotworu spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi. Według obecnych badań nawet około 75% tego typu chorób wywołana jest przez czynniki środowiskowe. Poniżej znajdują się czynniki, które zwiększają szansę występowania choroby:
- nałogi (tytoń, alkohol);
- zły styl życia i dieta uboga w błonnik;
- promieniowanie UV;
- zakażenia wirusowe.
W związku z tym bardzo ważne jest unikanie nałogów oraz postawienie na zdrowe dania w swojej diecie. W ten sposób można zminimalizować ryzyko występowania poważnych chorób nowotworowych.
Więcej ciekawych artykułów o chorobach nowotworowych, ich przebiegu i leczeniu znajdziecie w tekstach zamieszczonych w tej kategorii.
Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie
- Alergia
- Badania
- Ból
- Choroby Genetyczne
- Choroby Kobiece
- Choroby Męskie
- Choroby pasożytnicze
- Choroby zakaźne
- Cukrzyca
- Dermatologia
- Laryngologia
- Leki
- Oczy
- Otyłość
- Przeziębienie oraz grypa
- Psychiatria
- Seks
- Skóra
- Układ hormonalny
- Układ kostno-stawowy
- Układ krwionośny
- Układ moczowy
- Układ nerwowy
- Układ oddechowy
- Układ odpornościowy
- Układ pokarmowy
- Urazy
- Witaminy
- Zęby