Leki
Leki to substancje, które mają właściwości lecznice. Ich przyjmowanie powinno być bezpośrednio zalecone przez lekarza lub z nim skonsultowane. Stosowanie każdego leku wymaga dokładnego zapoznania się z jego składem oraz właściwościami. Niewłaściwie przyjmowane leki mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci pacjenta. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Was artykuły o lekach, ich właściwościach oraz zasadach ich przyjmowania. Zapraszamy do lektury.
Jak działają leki?
W medycynie wyróżnia się dwie teorie dotyczące mechanizmu działania leków. Są to allopatia i homeopatia. Założenia allopatii polegają na tym, że w leczeniu powinno stosować się leki przeciwne do objawów danej choroby. Natomiast w homeopatii podaje się bardzo małe dawki leków, które mają podobne działanie do objawów danego schorzenia.
Sam mechanizm działania leków polega przede wszystkim na ich działaniu z żywym organizmem. W ten sposób powstaje efekt farmakologiczny. Leki działają na pobudzenie lub hamowanie receptorów w błonach komórkowych.
Podstawowy podział leków
Stosowanie leków powinno być dobrze kontrolowane i konsultowane przez lekarza. W związku z tym medykamenty o najsilniejszym i potencjalnie niebezpiecznym działaniu wydawane są tylko na receptę. Leki określa się w kategoriach ich dostępności. Wyglądają one następująco:
- leki wydawane bez recepty – oznaczane są skrótem OTC i możemy je kupić w dowolnej aptece. Leki te dobierane są do podstawowych potrzeb, na przykład w czasie borykania się z przeziębieniem lub grypą, a także z bólem zębów;
- leki wydawane na receptę – leki, które można kupić tylko po okazaniu w aptece recepty od lekarza lub innej uprawnionej osoby. Oznacza się je skrótem Rp lub Rx;
- leki wydawane na receptę do zastrzeżonego stosowania – oznaczone skrótem Rpz leki można stosować tylko w trakcie terapii chorób lub w stanie klinicznym, który wymaga specjalistycznej diagnostyki;
- leki wydawane na receptę z zawarciem środków psychotropowych lub narkotycznych – leki te oznacza się skrótem Rpw. Podlegają one ścisłej kontroli, ponieważ mogą działać uzależniająco i mieć negatywny wpływ na układ nerwowy;
- leki stosowane w lecznictwie zamkniętym – ich oznaczenie to Lz. Stosowane są tylko w lecznictwie zamkniętym, w tym w szpitalach.
Odpowiedzialne zażywanie leków
Wszystkie leki niewłaściwie stosowane mogą powodować inne problemy zdrowotne. W związku z tym należy je brać bardzo odpowiedzialnie i tylko w sytuacjach, które tego wymagają. Optymalnym wyborem jest każdorazowa konsultacja medyczna, dzięki czemu minimalizuje się szkodliwe działanie leku oraz można wprowadzić skuteczne leczenie.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami o wybranych lekach, ich właściwościach oraz zastosowaniu w codziennym życiu. Za tworzenie artykułów w tej kategorii odpowiadają tylko merytoryczni autorzy.
Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie
- Alergia
- Badania
- Ból
- Choroby Genetyczne
- Choroby Kobiece
- Choroby Męskie
- Choroby nowotworowe
- Choroby pasożytnicze
- Choroby zakaźne
- Cukrzyca
- Dermatologia
- Laryngologia
- Oczy
- Otyłość
- Przeziębienie oraz grypa
- Psychiatria
- Seks
- Skóra
- Układ hormonalny
- Układ kostno-stawowy
- Układ krwionośny
- Układ moczowy
- Układ nerwowy
- Układ oddechowy
- Układ odpornościowy
- Układ pokarmowy
- Urazy
- Witaminy
- Zęby