Jedną z chorób metabolicznych jest otyłość. Choroba ta ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie oraz ciało i jego estetykę. Schorzenie to polega na nadmiernym rozroście tkanki tłuszczowej. Warto zauważyć, że obecnie otyłość uznawana jest za epidemię w krajach wysoko rozwiniętych według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Europie również się z nią borykamy, a skala zagrożenia stale rośnie. To sprawia, że przygotowaliśmy dla Was osobną kategorię tekstów o otyłości, zagrożeniach, które wywołuje oraz sposobie jej leczenia.

Rodzaje otyłości

Otyłość jako chorobę można podzielić na dwie podstawowe grupy i tak warto ją rozpatrywać. Pierwszą z nich jest otyłość pierwotna, która powstaje w sposób, gdy do organizmu wprowadzana jest zbyt duża ilość kalorii, niż wynosi realne zapotrzebowanie energetyczne. To powoduje odkładania się nadmiaru kalorii w postaci tkanki tłuszczowej i zwiększania masy ciała. Innym rodzajem jest otyłość wtórna, która może być następstwem przebycia stanu chorobowego, przyjmowania leków, uwarunkowań genetycznych organizmu lub wynikiem działań układu hormonalnego.

Jakie powikłania mogą być związane z otyłością?

Osoby borykające się z otyłością muszą liczyć się z potencjałem występowania określonych powikłań. Bardzo często otyłości towarzyszą również inne choroby. Co do nich należy?

  • choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym m.in. niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, zakrzepica żylna;
  • zaburzenia metaboliczne, w tym m.in. cukrzyca i insulinooporność;
  • zwyrodnienia stawów;
  • lęki i depresja;
  • wzrost ryzyka choroby nowotworowej;
  • choroby układu oddechowego, w tym m.in. astma, niedotlenienie, bezdech senny;
  • choroby układu pokarmowego, w tym m.in. refluks, przepuklina, stłuszczenie wątroby;
  • problemu z płodnością.

Jak skutecznie leczyć otyłość?

Otyłość można skutecznie leczyć. Oczywiście najlepszym sposobem jest wdrożenie profilaktyki i zapobieganiu sytuacji, w której w naszym organizmie zgromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej. Warto wprowadzić do swojego menu zdrowe dania oraz dietę, która odpowiednio zbilansuje kaloryczność i wartość odżywczą posiłków z realnymi potrzebami organizmu. Jeżeli jednak nie zadbaliśmy o wszystko i znaleźliśmy się w stanie otyłości, wówczas wprowadza się określenie leczenie. Dobór odpowiedniej terapii zawsze dopasowany jest do indywidualnej sytuacji klienta. Lekarz bierze pod uwagę między innymi przyczyny otyłości oraz choroby, które jej towarzyszą. Obniżenie masy ciała wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia pacjenta, a celem leczenia jest również zapobieganie ponownemu przybraniu na wadze.

Leczenie otyłości dzieli się na trzy etapy:

  • leczenie niefarmakologiczne przy otyłości I stopnia.
  • leczenie farmakologiczne przy otyłości II stopnia;
  • leczenie chirurgiczne przy otyłości III stopnia.

Więcej informacji o walce z otyłością oraz jej przyczynach znajdziecie w naszych artykułach. Zapraszamy do lektury i wyciągnięcia właściwych wniosków.

Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie