Urazy
Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą urazy, na które narażeni jesteśmy każdego dnia. Ich charakterystyka polega na tym, że są nieplanowane i dochodzi do nich w najmniej spodziewanych momentach. Bardzo często objawy urazów dają o sobie znać po pewnym czasie, dlatego nie zawsze jesteśmy je w stanie zauważyć lub też nie potrzebujemy od razu pomocy medycznej. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Was teksty poświęcone różnym rodzajom urazów, ich profilaktyce oraz potencjalnym leczeniu. Zapraszamy do lektury.
Najczęściej występujące urazy
Do najczęściej występujących urazów należą krwiaki, stłuczenia, złamania kości, zwichnięcia stawów, kontuzje, skręcenia i naderwanie ścięgien i wiązadeł. Każdy z nich objawia się bólem i bardzo często opuchlizną i zaczerwienieniem miejsca urazowego. Według medycyny urazami definiuje się szkodę w organizmie, która wykonana jest przez zewnętrzny czynnik. Szkoda ta objawia się zmianami czynnościowymi i anatomicznymi. Do najczęstszych czynników powodujących urazy należą mechaniczne, mieszane oraz chemiczne. W efekcie ich działania dochodzi do uszkodzenia tkanek organizmu.
Rodzaje urazów
W medycynie można wyróżnić najczęstsze urazy, do których dochodzi w naszym życiu. Poniżej znajduje się lista najczęstszych uszkodzeń:
- stłuczenia – powstają w wyniku upadku lub uderzenia. Do ich objawów należą obrzęk, ból oraz wylewy krwawe. W leczeniu stłuczeń stosuje się leki łagodzące ból, w tym między innymi żele;
- skręcenia – kolejnym częstym urazem są skręcenia stawów. Powstają w wyniku przekroczenia zakresu ruchów stawu. Do głównych objawów należą dolegliwości bólowe, krwiaki, obrzęki oraz patologiczne zmiany w zakresie ruchów stawów. Skuteczne leczenie stawu może polegać na unieruchomieniu stawu. Odpowiednią terapię wdraża się po badaniach medycznych;
- urazy mięśniowe – to kolejny uraz, który może być związany z częściowym lub całkowitym przerwaniem jednostki mięśniowej. Wśród takich urazów można wyróżniać naciągnięcie, naderwanie lub przerwanie mięśnia. W niektórych przypadkach niezbędne w leczu takich urazów są operacje;
- złamania – to bolesne urazy, które mają wpływ na anatomię naszego organizmu. Złamanie polega przerwaniu ciągłości kości. Wówczas wdrażane jest leczenie operacyjne lub unieruchomienie złamanej kości. Złamania dzieli się na zamknięte, otwarte, wyrównane, z przemieszczeniem, skomplikowane oraz proste.
Urazy to nie tylko problem aktywnych ludzi
Na urazy narażeni są nie tylko aktywni ludzie. Oczywiście osoby uprawiający aktywność fizyczną mają większe ryzyko odniesienia kontuzji, w wyniku zderzenia lub upadku. W związku z tym w trakcie sportu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, w tym między innymi strój dopasowany do danej aktywności.
W tej kategorii przygotowaliśmy artykuły związane z urazami oraz ich leczeniem. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami.
Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie
- Alergia
- Badania
- Ból
- Choroby Genetyczne
- Choroby Kobiece
- Choroby Męskie
- Choroby nowotworowe
- Choroby pasożytnicze
- Choroby zakaźne
- Cukrzyca
- Dermatologia
- Laryngologia
- Leki
- Oczy
- Otyłość
- Przeziębienie oraz grypa
- Psychiatria
- Seks
- Skóra
- Układ hormonalny
- Układ kostno-stawowy
- Układ krwionośny
- Układ moczowy
- Układ nerwowy
- Układ oddechowy
- Układ odpornościowy
- Układ pokarmowy
- Witaminy
- Zęby