Zęby
Wśród jednych z najważniejszych elementów budowy naszego ciała znajdują się zęby. Bezsprzecznie warto o nie dbać. Niewłaściwa pielęgnacja zębów może powodować ból oraz liczne problemy zdrowotne. Powszechnie uznaje się, że wiele problemów i chorób wywodzi się właśnie od zębów, dlatego niezbędne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, nie tylko wtedy, gdy pojawia się ból lub inne niepokojące objawy. W tej kategorii tekstów przygotowaliśmy dla Was artykuły związane z budową zębów, ich pielęgnacją oraz funkcjami. Zapraszamy do lektury.
Budowa zębów
Zęby składają się z dwóch podstawowych elementów. Należą do nich korzeń i korona. Korzeń zęba ulokowany jest w dziąśle i w prawidłowo funkcjonującym organizmie pozostaje niewidoczny. Korona zęba to część widoczna nad dziąsłami. Pomiędzy koroną i korzeniem znajduje się takę szyjka zęba. Wiele osób uważa, że zęby to twarda i jednolita struktura, jednak jest to bardzo mylne. Tak naprawdę są to bardzo złożone elementy budowy ludzkiego organizmu, a we wnętrzu zębów znajdują się między innymi kanały korzeniowe, komora oraz żywa miazga.
Ile zębów posiada człowiek?
Liczba zębów w organizmie człowieka może być bardzo różna i w dużej mierze zależy to od wieku. Dzieci mają najczęściej 20 zębów mlecznych, które z czasem zastępowane są przez stałe zęby. W prawidłowo funkcjonującym organizmie i bez żadnych braków w uzębieniu liczba stałych zębów u dorosłej osoby waha się w przedziale od 28 do 32.
W prawidłowo rozwiniętej szczęce znajdują się:
- siekacze (8);
- przedtrzonowce (8);
- kły (4);
- trzonowce (8-12 w zależności od osoby).
Czym różnią się poszczególne zęby?
Budowa i funkcje poszczególnych zębów w szczęce człowieka jest różna. Poniżej przedstawiamy ich specyfikę:
- siekacze – pary tych zębów znajdują się w bocznych częściach górnej i dolnej szczęki. Zęby te odpowiadają za odgryzanie kawałków pożywienia, wymowę oraz estetykę twarzy;
- zęby przedtrzonowe – w żuchwie i szczęce znajdują po 4 zęby tego rodzaju. Umieszczone są za kłami po dwa z każdej strony. To zęby stałe, które odpowiadają za rozdrabnianie pożywienia i nadanie policzkom odpowiedniego kształtu;
- kły – charakterystyczne zęby, które znajdują się obok siekaczy. Należą one do grupy zębów przednich. Kły odpowiadają za rozrywanie i odgrywanie pokarmu, a także wpływają na kształt kącików ust;
- zęby trzonowe – to ostatnie stałe zęby w łukach zębowych. Należą do grupy bocznych zębów. Trzonowce odpowiadają za rozdrabnianie pożywienia oraz nadawanie policzkom określonych rysów.
Przykładowe choroby zębów
Poniżej przedstawiamy listę częstych schorzeń związanych z zębami:
- paradontoza;
- cysta okołozębowa;
- przerost dziąseł;
- zapalenie dziąseł;
- opryszczka dziąseł;
- białaczka;
- owrzodzenia;
- liszaj płaski;
- leukoplakia;
- szkorbut;
- brak lub niedobór witaminy
Więcej ciekawych artykułów dotyczących zębów i ich profilaktyki znajdziecie w tekstach zamieszczonych w tej kategorii. Miłej lektury.
Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie
- Alergia
- Badania
- Ból
- Choroby Genetyczne
- Choroby Kobiece
- Choroby Męskie
- Choroby nowotworowe
- Choroby pasożytnicze
- Choroby zakaźne
- Cukrzyca
- Dermatologia
- Laryngologia
- Leki
- Oczy
- Otyłość
- Przeziębienie oraz grypa
- Psychiatria
- Seks
- Skóra
- Układ hormonalny
- Układ kostno-stawowy
- Układ krwionośny
- Układ moczowy
- Układ nerwowy
- Układ oddechowy
- Układ odpornościowy
- Układ pokarmowy
- Urazy
- Witaminy