Emocje
Mianem emocji określa się bardzo wiele uczuć, które towarzyszą nam każdego dnia. Mogą być skrajnie pozytywne oraz skrajnie negatywne, a wiele zależy od sytuacji, które przydarzają się w naszym życiu. Do najczęściej odczuwanych emocji zalicza się radość, ciekawość, podniecenie, czy też tak negatywne odczucia jak strach, gniew, złość, czy stres. Towarzyszą nam one na co dzień, dlatego przygotowaliśmy artykuły poświęcone konkretnym emocjom oraz ich wpływowi na nasze życie. Zapraszamy do lektury.
Jaka jest definicja emocji?
Emocja to uczucie, które towarzyszy nam tu i teraz. Może ono być generowane przez wiele czynników. Emocje towarzyszą nam m.in. w trakcie oglądania filmów, seriali, czytania książki, czy na spacerze. Cechą charakterystyczną tych uczuć jest fakt, że pojawiają się nagle i wiążą się z konkretnym zachowaniem lub wydarzeniem. Wpływ na nasze uczucia ma również najbliższe otoczenie, w tym przede wszystkim ludzie, którzy nas otaczają. Odczuwanie emocji to prawidłowa reakcja naszego układu nerwowego oraz niezbędny element kontaktów międzyludzkich. W nomenklaturze psychologicznej, emocje oznacza się jako procesy psychiczne, które nadają wrażeniem jakość oraz subiektywną wartość. Dzięki temu mają bezpośredni wpływ na nasze ciało i prawidłowość funkcjonowania organizmu.
Powiązanie emocji z mózgiem
Tak jak już wspominaliśmy, emocje są bezpośrednio związane z naszą psychiką. To sprawia, że za powstawanie i odczuwanie emocji odpowiedzialny jest nasz mózg. Naukowcy określają, że odpowiada za to układ limbiczny, ponieważ nie można, póki co wskazać konkretnej części mózgowia, która jest za wszystko odpowiedzialna.
Jakie rodzaje emocji można wyróżnić?
Wachlarz emocji ludzkich jest naprawdę szeroki. Ze względu na ich specyfikę można podzielić je na wybrane kategorie. W ten sposób wyróżniamy emocje:
- związane ze strachem (np. onieśmielenie, przerażenie, niepokój);
- związane z miłością (np. akceptacja, uwielbienie, ufność);
- związane z radością (np. satysfakcja, rozkosz, szczęście, czy też duma);
- związane ze wstydem (np. upokorzenie, wyrzuty sumienia, zażenowanie);
- związane ze smutkiem (np. żal i przygnębienie);
- związane ze zdziwieniem (np. oszołomienie lub zdumienie);
- związane ze złością (np. irytacja, wściekłość i gniew).
To bardzo prosty podział emocji ze względu na kategorie, ponieważ trudno wpisać je w sztywne ramy. Bardzo często stany emocjonalne wzajemnie się mieszają, więc trudno wskazać jedną, konkretną emocję, którą odczuwa się w danym momencie.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami w tej sekcji strony. Przygotowaliśmy dla Was materiały związane z emocjami, sposobem ich odczuwania oraz wpływu na nasze życie. Miłej lektury.