Nałogi
Wśród ważnych problemów XXI wieku znajdują się nałogi. Uzależnienia mogą być spowodowane wieloma czynnikami, dlatego bardzo ważne jest budowanie świadomości społecznej oraz wspieranie osób, które chcą wyjść z nałogów. Odpowiednia pomoc możliwa jest tylko przy pełnym zrozumieniu zagadnienia specyfiki nałogów. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Was teksty poświęcone wybranym nałogom, ich profilaktyce, leczeniu oraz negatywnych skutkach zdrowotnych i społecznych, które mogą spowodować. Zapraszamy do lektury.
Czym właściwie są uzależnienia?
Definicje nałogów mogą być bardzo różne. Według najprostszej z nich, nałóg to nabyta i bardzo silna potrzeba zażywania jakiejś substancji lub wykonywania danej czynności. Najczęściej jest to silniejsze od zdrowego rozsądku danej jednostki i z czasem uzależnienie może zaprowadzić ją na dno. W związku z tym warto szybko zdiagnozować ewentualne uzależnienie oraz wdrożyć skuteczną terapię. To kluczowe, ponieważ nawet pierwsze oznaki uzależnienia mogą doprowadzić do przewlekłych zaburzeń, z którymi walka będzie bardzo trudna.
Charakterystyczne cechy uzależnienia
Niezależnie od rodzaju nałogu, w obrazie klinicznym pojawiają się typowe cechy uzależnienia. Wśród nich znajdują się:
- zachowanie lub przyjmowanie substancji uzależniającej w sposób częsty, nawykowy i stereotypowy;
- zachowanie lub spożywanie substancji psychoaktywnej w sposób przymusowy, tracąc dużo czasu i bez możliwości trwałego odstawienia substancji we własnym zakresie;
- uzależnienia wpływają na osłabienie samopoczucia i kondycji zdrowotnej, a także powodują problemu społeczne i finansowe danej jednostki;
- adaptacja – polega na tolerancji swojego nałogu i przejścia z nim do porządku dziennego.
Co jest przyczyną uzależnień?
Przyczyn nałogów może być minimum kilka. Podłoże uzależnień dzieli się na kilka teorii. Wśród nich znajdują się:
- teorie środowiskowe;
- teorie psychologiczne;
- teorie socjologiczne;
- teorie genetyczno-behawioralne;
- teorie biologiczne.
Jakie są rodzaje uzależnień?
We współczesnej medycynie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów uzależnień, które występują najczęściej. Ze względu na przedmiot nałogu, wyróżnia się:
- uzależnienie behawioralne (w tym m.in. seks, granie w gry komputerowe, masturbacja, praca, zakupy, hazard, jedzenie itp.);
- uzależnienie od substancji psychoaktywnych (w tym m.in. alkohol, narkotyki, nikotyna, psychotropy, leki itp.);
- uzależnienie społeczne (w tym m.in. uzależnienie od danej grupy społecznej i skłonność do skrajnych zachowań, aby się jej przypodobać).
Każdy z nałogów powoduje ból danej jednostki oraz jej bliskich, a walka z nim jest długotrwała i trudna. Szybka diagnoza oraz właściwe leczenie (w tym medykamentami), zwiększa szanse na wyjście z uzależnienia. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Was artykuły związane z różnym typem nałogów.