Cytryna – w gotowaniu kluczowe dla usatysfakcjonowania wszystkich kubków smakowych jest osiągnięcie pełni smaków rozumianych jako umami. Konieczne jest w tym celu zbilansowanie smaków w daniu – słodkich i gorzkich, słonych oraz kwaśnych. Bezpiecznym i naturalnym sposobem na wciśnięcie w danie nieco przyjemnej kwasowości, jest dodanie tam soku z cytryny. Jeśli natomiast zależy nam wyłącznie na aromacie cytryny, o wiele lepiej sparzyć owoc gorącą wodą i zetrzeć samą skórkę na tarce.
Bez względu na sposób przygotowania i zastosowanie cytryny – czy to w deserze, czy daniu wytrawnym – zachowuje praktycznie zawsze ona swoje prozdrowotne walory. Najważniejsze z nich to ogromna dawka kwasu askorbinowego, ale również silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest także stosunkowo bogata w wapń, a do tego ma bardzo niską kaloryczność, więc sok z niej pić mogą absolutnie wszyscy, łącznie z diabetykami.
Cytryna – bezglutenowe ciasto cytrynowe
Ciasta cytrynowe są uwielbiane na całym świecie od wielu wieków, ale stosunkowo niedawno pojawiła się moda na dania bezglutenowe i także ciasto cytrynowe musiało przejść tę transformację. O tym, że ciasto to wychodzi niesamowicie wilgotne w środku i smakowite, decyduje tajemny składnik, którym ku zaskoczeniu każdego, jest ziemniak.
Przygotowanie: 30 minut
Gotowanie: 40 minut
Sugerowana ilość porcji: 8-10 osób
Składniki:
- 200 gramów miękkiego masła
- 200 gramów cukru
- 4 jajka
- 175 gramów migdałów
- 250 gramów zgniecionych ziemniaków
- starta skórka z 3 cytryn
- 2 łyżki stołowe proszku do pieczenia bez glutenu
Sposób przygotowania:
- Rozgrzać piekarnik do 180 stopni (160 przy termoobiegu) lub do 4 w przypadku piekarników gazowych. Nasmaruj masłem cienką warstwą 20 centymetrową foremkę do ciasta. Ubić ze sobą masło oraz cukier do chwili, aż będzie puszyste, a następnie dodawać jajka, dalej ubijając po każdym dodaniu. Włożyć do środka migdały i schłodzone puree z ziemniaków, startą skórkę z cytryny oraz proszek do pieczenia.
- Wlać wszystko do foremki i wygładzić powierzchnię, a następnie piec przez 40-45 minut lub do zarumienienia. Do sprawdzenia gotowości ciasta używać drewnianego lub metalowego nakłuwacza, który po wyjęciu powinien być suchy. Po upieczeniu wyjąć na kratkę na 10 minut do wystudzenia.
- Do przygotowania lukru potrzebne będą dodatkowe składniki: 4 łyżki stołowe cukru pudru oraz sok z jednej cytryny – najlepiej wykorzystać do tego cytryny wcześniej otarte ze skórki na potrzeby samego ciasta. Cukier należy wymieszać z sokiem z cytryny, dodając stopniowo oba składniki ze sobą.
- Po uzyskaniu jednolitego płynu, należy rozlać lukier po cieście, które dla pełnego dekoracyjnego efektu obowiązkowo musi być już całkowicie wystudzone – inaczej lukier spłynie natychmiast po bokach. Najłatwiej robi się to na kratce, a daje to także gwarancję, że ciasto nie zaparzy się od spodu.