Cytryna – mówiąc o witaminie C często myślimy o cytrynie, chociaż są owoce, które zawierają jej zdecydowanie więcej. Jednak dzięki wysokiemu stężeniu rutyny, witamina ta doskonale się wchłania i wolniej znika z organizmu. Warto jednak sięgać po cytrynę także z uwagi na wysoką zawartość beta-karotenu oraz witamin z grupy B i E.
Spożywając cytrynowe dania, prawie zawsze zapewniamy sobie wielkie pobudzenie nie tylko kubków smakowych, ale również ślinianek. A ponieważ wysoka produkcja śliny w jamie ustnej znacznie pomaga w trawieniu i wchłanianiu, cytryna w daniach nie tylko pomaga je strawić, ale również przyspiesza oczyszczanie organizmu. Dlatego tak często spotkać można ją we wszystkich daniach – słodkich deserach i wytrawnych posiłkach mięsnych.
Cytryna – ostateczny sposób na cytrynową bezę
Ciasta z cytrynowymi lukrami i aromatami to podstawa cukiernictwa. Sernik czy beza o smaku cytryny to międzynarodowe bestsellery. Ten przepis zapewni Ci każdorazowo kompletny sukces.
Przygotowanie: 1 godzina 30 minut
Gotowanie: 1 godzina 45 minut
Sugerowana ilość porcji: 6-8 osób
Składniki:
- 175 gramów mąki pszennej
- 100 gramów zimnego masła pokrojonego w kawałki
- 1 łyżka stołowa cukru pudru
- 1 żółtko
- 2 płaskie łyżki stołowe mąki kukurydzianej
- 100 gramów brązowego cukru
- grubo starta skórka z dwóch dużych cytryn
- sok z 2-3 cytryn (125 mililitrów)
- sok z 1 małej pomarańczy
- 85 gramów masła pociętego w kawałki
- 3 żółtka i 1 całe jajko
- 4 jajka w temperaturze pokojowej
- 200 gramów cukru brązowego
- 2 płaskie łyżki stołowe mąki kukurydzianej
Sposób przygotowania:
- Na ciasto połącz ze sobą mąkę, masło i cukier puder oraz żółtko z jajka (a białka zachowaj do bezy), dolej łyżkę zimnej wody i użyj do tego miksera pulsacyjnie. Przełóż ciasto na delikatnie oprószoną mąką gładką powierzchnię i łącz dalej aż do uzyskania gładkości. Następnie wyłóż ciastem wnętrze naczynia o wymiarach 23×2.5 cm i przytnij wystające fragmenty ciasta.
- Umieść papier do pieczenia w piekarniku nagrzanym do 200 stopni (180 termoobieg, 6 gaz). Piecz ciasto obciążone wewnętrznie (np. suszoną fasolą) przez 15 minut, następnie usunąć folię i piec jeszcze przez 6-8 minut – ciasto powinno być delikatnie złote i ugotowane, można odłożyć je na bok. (Te kroki wykonać można wcześniej). Zmniejszyć piekarnik do 180 stopni (160 termoobieg, gaz 4).
- Gdy ciasto jest w piekarniku, przygotuj jego wypełnienie: wymieszaj mąkę kukurydzianą, cukier i skórkę z cytryny w średnim rondlu. Wlewaj stopniowo sok z cytryny, regularnie mieszając. Wymieszaj sok z pomarańczy z wodą i wlej do rondla. Gotuj na średnim ogniu, mieszając stale, aż nie zgęstnieje i nie stanie się gładkie.Gdy pojawią się pierwsze pęcherze powietrza, zdjąć z palnika i dodać masło, ubijając aż do roztopienia, następnie wrzucić żółtko jajka i jedno całe jajko i ponownie podgrzać, energicznie mieszając przez kilka minut, aż do uzyskania kleistej, ściekającej powolnie z łyżki bezy.
- Wrzucić białka jajek do dużej miski, ubić i dodać cukier. Następnie dodać mąkę kukurydzianą i resztę cukru. Podgrzać nadzienie i przelać szybko do formy pieczeniowej, a następnie bardzo szybko przekładać kolejne łyżki bezy, zaczynając od zewnętrznych krawędzi w stronę środka ciasta. Wstawić do piekarnika na 20 minut, a następnie pozostawić w gorącym naczyniu na kolejne pół godziny. Przed podaniem wychładzać jeszcze minimum pół godziny.