Czosnek – spośród wszystkich roślin i ziół, które wykorzystywane są do aromatyzowanie i dosmakowywania potraw, czosnek jest bodaj najsilniejszym i najbardziej charakterystycznym. Jego woń oznacza, że zawiera w sobie silne oleje, które w pierwszej kolejności działają przeciwbakteryjnie. Nie bez powodu w tradycyjnych wierzeniach i medycynie ludowej czosnek od zawsze wykorzystywany był w walce z chorobami czy przeziębieniami.
Nie brakuje w czosnku flawanoidów i antyoksydantów, a więc działa przeciwstarzeniowo i antyrakowo. Działał także przeciwpasożytniczo, a ponieważ smakuje wielu osobom jako doskonały dodatek do wielu dań, znalazł swoją drogę także do światowych kuchni. Dzięki temu, że w pieczeniu staje się słodki i kremowy, może być wykorzystywany w najróżniejszych pastach. Ale można niego również zrobić apetycznie wyglądającą, kremową i delikatną zupę, którą znają nie tylko Francuzi.
Czosnek – na przystawkę krem czosnkowy z szafranem
Krem czosnkowy i zupa cebulowa to specjały kuchni francuskiej, które przyjęły się na całym świecie. Poniższy przepis pozwala na wygodne i proste przygotowanie kremowej zupy na bazie czosnku i szafranu, która idealnie nada się jako starter dla każdego spotkania – towarzyskiego brunchu czy rodzinnego obiadu.
Przygotowanie: 1 godzina
Sugerowana ilość porcji: 4 osoby
Składniki:
- szczypta pręcików szafranu
- 85 gramów masła
- 3 duże główki młodego czosnku, pozbawionego zewnętrznej powłoki i drobno posiekanego
- 2 średniej wielkości cebule, posiekane
- 2 selery, pokrojne
- 1 liść laurowy
- 2 łyżki stołowe wytrawnego sherry
- 2 litra bulionu drobiowego lub warzywnego
- 3 łyżki stołowe ryżu arborio lub długoziarnistego
- 140 mililitrów śmietany kremówki
- sok z cytryny
- chrupiący sucharek do podania
Sposób przygotowania:
- Namocz pręciki szafranu w dwóch łyżkach stołowych gorącej wody przez 10 minut. Rozpuść masło w dużym I głębokim rondlu. Dodaj czosnek oraz jego skórkę, cebulę, seler i liść laurowy do patelni, zamieszaj aby wszystko się dokładnie przykryło masłem, a następnie delikatnie gotuj pod przykryciem przez następne 15-20 minut. Czosnek i cebule powinny być bardzo miękkie i delikatne, ale nie nazbyt brązowe, więc warto zachować ogień na niższym poziomie.
- Otwórz i dodaj sherry, podnieś ogień pod garnkiem i zagotuj wszystko a następnie dodaj bulion oraz szafran z całą wodą, w której stał. Dodaj 1 łyżkę stołową soli i sporą dawkę świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Ponownie podgrzej, zamieszaj i dodaj ryżu, a następnie pozwól powoli gotować się całości przez kwadrans lub tak długo, jak potrzebuje ryż, aby się ugotować. Wyjmij z naparu liść laurowy i wyrzuć.
- Zblenduj zupę, aby wszystkie składniki się połączyły, a następnie wlej z powrotem do patelni lub rondla. Dolej śmietany i podgrzej aż do zagrzania. Dodaj jeszcze przypraw, zadbaj o odpowiedni poziom kwasowości dzięki soku z cytryny. Najlepiej smakuje podany klasycznie, czyli razem z grzankami.