Dania bezglutenowe – coraz więcej osób unika w dzisiejszych czasach glutenu. Część z nich faktycznie cierpi na nietolerancję pokarmową, a inni ulegają zwykłej modzie. Poniżej przedstawiamy dwa proste przepisy na szybkie dania bez dodatku glutenu. Można je przygotować w każdym domu.
Dania bezglutenowe – bezglutenowy hummus
Ten pyszny hummus można przygotować już w 12 minut! To wspaniały dodatek do maczania warzyw, czy chleba, który sprawdzi się idealnie jako przystawka. Można go przygotować, kiedy w domu zjawiają się niespodziewani goście. Na pewno wszystkim posmakuje. Nie zawiera glutenu, jest wegetariański i wegański. Hummus to doskonałe źródło białka roślinnego, które powinni uzupełniać przeciwnicy jedzenia mięsa.
Przygotowanie: 10 min
Gotowanie: 2 minuty
Sugerowana ilość porcji: 6 osób dorosłych
Składniki:
- 400 g ciecierzycy z puszki
- 100 ml soku z cytryny
- 150 l oliwy z oliwek
- 125 g pasty tahini
- 1 ½ łyżki nasion kolendry
- 5 nasion kardamonu
- orzeszki pinii prażone
- sumak
Sposób przygotowania:
- Odlej wodę z ciecierzycy z puszki zachowaj ją. Ciecierzycę delikatnie podgrzej w mikrofali.
- Ciecierzycę, sok z cytryny, oliwę, tahini, kolendrę i kardamon miksuj w robocie kuchennym. Powinna powstać gładka masa.
- Jeżeli potrzeba, do masy dolej odrobinę wody z puszki po ciecierzycy. Spróbuj i dopraw solą, pieprzem, sokiem z cytryny lub oliwą, jeśli jest taka potrzeba.
- Hummus podawaj posypany orzeszkami pinii i sumakiem. Wspaniale smakuje z warzywami.
Dania bezglutenowe – bezglutenowe naleśniki
Użyj mąki bez glutenu i podawaj naleśniki bez obaw wszystkim swoim gościom. Przepis jest bardzo prosty i szybki. Naleśniki możesz przygotować dosłownie w kilka minut. Bardzo smakują one również dzieciom.
Przygotowanie: 5 min
Gotowanie: 25 min
Sugerowana ilość porcji: 6 małych naleśników
Składniki:
- 125 g mąki bezglutenowej (wspaniale sprawdza się mąka ryżowa lub gryczana)
- 1 jajo
- 125 ml mleka
- masło do smażenia
Sposób przygotowania:
- Mąkę przesiej przez sito do sporej miski. Zrób w niej dziurę i wbij jajko. Następnie, wlej ¼ mleka.
- Używając elektrycznego miksera, mieszaj masę, aż będzie całkiem gładka. Następnie, dolej kolejną ćwiartkę mleka i miksuj do gładkości. Powtórz czynność.
- Gładkie ciasto odstaw na około 20 minut, aby odpoczęło. Pozbędzie się ono nadmiaru powietrza. Po upływie tego czasu, wymieszaj ciasto.
- Rozgrzej niewielką patelnię do naleśników i wrzuć na nią kawałek masła. Kiedy zacznie się pienić, wlej na środek patelni trochę ciasta. Zrób cienkiego naleśnika.
- Smaż naleśnika, aż będzie złocisty od sporu i przewróć na drugą stronę. Zdejmij z patelni, kiedy z obu stron naleśnik będzie złoty.
- Powtarzaj czynność tak długo, aż zużyjesz całą masę na naleśniki. Kiedy potrzeba, dokładaj masło.
- Naleśniki możesz podawać polane syropem z agawy i sokiem z pomarańczy. Nadzienie do naleśników możesz przygotować według własnego pomysłu. Wspaniale smakują zarówno na słodko, jak i na słono. Naleśniki najlepiej jeść na ciepło, ale możesz też przechować je szczelnie zamknięte w lodówce.