Gluten – coraz więcej osób wyklucza obecnie gluten ze swojej diety. Niektórzy robią to z uwagi na panującą modę, inni cierpią na celiakię i glutenu jeść absolutnie nie mogą. Często lekarze jednak zalecają również dietę bezglutenową osobom cierpiącym na choroby przewlekłe. Okazuje się bowiem, że może on uszkadzać jelita, co prowadzi właśnie do powstawania zaburzeń autoimmunologicznych w organizmie. Na pewno nie ma jednak potrzeby, aby wszyscy na zapas ograniczali spożycie glutenu w swojej diecie do zera.
Najnowsze amerykańskie badania wskazują, że nawet co setna osoba może cierpieć z powodu ukrytej nietolerancji glutenu. Lekarze często bagatelizują ten problem i nie są w stanie pomóc swoim pacjentom. Okazuje się, że w przypadku aż 39% osób cierpiących na celiakię występują nowotwory. Badania wykazały też, że aż 72% osób chorych na raka, to osoby z nietolerancją glutenu, często niewykrytą i niewidoczną gołym okiem.
Osoby, dla których gluten jest bezpieczny mogą go jadać w każdej postaci. Dla nich stworzone jest pieczywo, makarony, kasze oraz przekąski. Jednakże osoby cierpiące na nietolerancję glutenu mogą sobie zaszkodzić nawet niewielką dawką. Co ciekawe, gluten często dodawany jest nawet do wędlin i mięsnych produktów spożywczych. Osoby te powinny poszukiwać żywności oznaczonej przekreślonym łanem zboża.
Jak można postąpić podejrzewając u siebie lub osoby bliskiej nietolerancję glutenu? Przede wszystkim, warto wykonać testy z krwi. Można poprosić lekarza o wypisanie skierowania na takie badania sprawdzające alergie pokarmowe. Poza tym, dostępne są również odpłatne badania znacznie bardziej szczegółowe i jednocześnie dające pewniejsze wyniki.
Gluten – chleb bez glutenu
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez pieczywa. W Polsce wiele posiłków jada się z chlebem, a w piekarniach ciężko o chleb bez dodatku glutenu. Ten wygląda i pachnie jak chleb, chociaż nie do końca nim jest. W smaku jest sezamowy, aromatyczny i pyszny. Jego chrupiąca skórka z pewnością przypadnie do gustu wszystkim amatorom pieczywa tradycyjnego.
Składniki:
- 2 miarki mąki migdałowej
- ½ miarki mąki z kokosa
- łyżeczka organicznego proszku do pieczenia (opcjonalnie)
- szczypta soli
- ¼ miarki różnych nasion, na przykład sezamu, słonecznika, dyni, czarnuszki
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 1 łyżka oleju z orzechów makademii
- 4 jajka
- 1 łyżka octu jabłkowego
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wszystkie suche składniki chleba wymieszaj razem w jednej dużej misce.
W innej misce ubij dokładnie jajka. Następnie, ubijając je nadal dodawaj oleje oraz ocet jabłkowy.
Wlej miksturę jajeczną do suchych składników i delikatnie wymieszaj całość łopatką.
Formę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia i wylej ciasto do formy. Całość posyp pozostałymi nasionami i wstaw do pieca na około 35-45 minut. Pieczywo można jeść już na ciepło, kiedy skórka jest chrupiąca. Doskonale smakuje również jako dodatek do różnego rodzaju past i humusów. Pieczywo można przechowywać przez kilka dni w normalnych warunkach kuchennych.