Jagody stały się niezwykle popularne a ich regularne spożywanie propagowane jest przez dietetyków i zwolenników zdrowego odżywiania. Dlaczego?
Otóż, najnowsze badania jednoznacznie dowodzą, że jagody są niezwykle potężnym źródłem witaminy K oraz C. W ich składzie znajdziemy także błonnik, mangan i silne przeciwutleniacze z grupy antocyjanów.
Mówi się, że jagody wykazują zdolność do ochrony przed chorobami serca oraz zapobiegania licznym nowotworom. Poprawiają pamięć i ogólną wydolność organizmu.
Angielska organizacja BDA przeprowadziła liczne testy w celu zgromadzenia dowodów na to, że te wszystkie zapewnienia odnośnie dobroczynnych właściwości jagód nie są wyssane z palca. Wyniki przerosły ich najśmielsze oczekiwania.
Wpływ jagód na funkcję serca
Badania przeprowadzone w 2012 roku pokazały, że uczestnicy testu, którzy jedli trzy lub więcej porcji jagód i truskawek w tygodniu wykazywali znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowego. W badaniu wzięło udział 93 000 kobiet więc wynik naprawdę jest imponujący.
Jagody obniżają ciśnienie krwi i chronią przed miażdżycą
Pod tym względem wyniki badań są wprawdzie niejednoznaczne, ale wszystko wskazuje na to, że składniki zawarte w jagodach potrafią rozluźniać ścianki naczyń krwionośnych co nie tylko pozwala obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, ale przede wszystkim również zapobiega osadzaniu się blaszek miażdżycowych.
Jagody mogą również chronić przed rakiem
Nie zgromadzono pod tym względem jeszcze zbyt wielu informacji, ale naukowcy sądzą, że jagody mogą hamować działanie wolnych rodników, które wpływają na uszkodzenia komórek a tym samym wywołują choroby nowotworowe.
Jagody poprawiają funkcję pamięci
Szereg badań wykazało dużą zależność pomiędzy spożywaniem jagód a lepszą pamięcią. Okazuje się bowiem, że osoby, które regularnie sięgają po jagody rzadziej zapadają na przykład na demencję starczą.
Co mówią eksperci?
Na temat jagód wciąż trwają liczne badania, które mają jednoznacznie potwierdzić ich dobroczynny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu. Informacje, które już udało się zgromadzić pokazują jednoznacznie, że to właśnie one są najpotężniejszym źródłem witaminy C, E oraz antyoksydantów. Warto więc dodawać je do porannych płatków śniadaniowych lub niskotłuszczowych jogurtów. Nie tylko będą działać dobrze na nasz organizm, ale wzbogacą smak ulubionych potraw.
Należy również pamiętać, że istnieje także szereg innych produktów żywnościowych, które warto włączyć do swojej codziennej diety. Zaliczamy do nich między innymi brokuły, czosnek, czekoladę czy oleiste ryby.