Jak przygotować krewetki – owoce morza nie pasują każdemu i nie każdy też wie, jak prawidłowo się z nimi obchodzić, aby zawsze wychodziły w perfekcyjny sposób. Warto sięgać po owoce morza przede wszystkim ze względu na występujące w nich, bardzo dobrze przyswajalne i mocno skondensowane białko. Nie warto przejmować się opiniami, jakoby owoce morza kumulowały w sobie metale ciężkie jak rtęć, albowiem przy bardzo okazjonalnym i liczonym w gramach spożyciu owoców morza, absolutnie nie może być mowy o szkodliwym wchłanianiu rtęci także przez konsumenta.
Przy swoim bardzo wysokim stężeniu białka, krewetki praktycznie nie dostarczają tłuszczu, co już czyni je bardzo dobrą alternatywą dla popularnych mięs i nie tylko. Warto także pamiętać, że oprócz jakościowego białka, każda krewetka to zastrzyk witamin – B12, odpowiadającą za produkcję hemoglobiny, a także B3 wpływającą dobroczynnie na metabolizm i pracę układu nerwowego.
Dodatkowo w krewetkach obecne są inne dobroczynne mikroelementy i pierwiastki, wśród których najważniejsze są: selen, fluor, wapń, jod, żelazo, cynk oraz magnez – chociaż niektóre z nich w bardziej marginalnej ilości.
Prawidłowe przygotowanie i zakup krewetek
Problem z przygotowaniem krewetek mają kucharze amatorzy, którzy popełniają przeważnie te same błędy i wybierają produkt niskiej jakości lub nieprawidłowo go rozmrażają. Łatwo w sklepach dostać zamrożone mieszanki koktajlowe – nie wszystkie są niskiej jakości, ale nawet te najdroższe trzeba rozmrażać w normalnym tempie, w pokojowej temperaturze.
Z kolei osoby inwestujące w świeże krewetki za wszelką cenę powinny wystrzegać się ich zbyt długiego smażenia, a tym bardziej gotowania czy duszenia. Owoce morza natychmiast stają się wtedy gumowe, pozbawione smaku i struktury. Świeże krewetki to największy i najsmaczniejszy rarytas, dodatkowo mają w sobie dużo mięsa, ale trzeba wiedzieć, jak je prawidłowo oczyścić i obrać przed dalszym gotowaniem.
Jak przygotować krewetki chili na brązowym ryżu
Krewetki są dzisiaj międzynarodowym hitem, ale szczególnie dobrze smakują w wersjach i wydaniach azjatyckich – wietnamskich, tajskich czy indyjskich. Oto przepis na udane i pikantne krewetki z brązowym ryżem.
Składniki:
1 mały kalafior bez łodyg
1 łyżka stołowa oleju kokosowego
8 dużych krewetek, oczyszczonych, ale z ogonkami
2 łyżki chili Pesto
½ cebuli, drobno pokrojonej
1 ząbek czosnku, drobno pokrojony
2-centymetrowy kawałek imbiru
½ paczki brukselek
2 łyżki sosu sojowego
1 cebula dymka
1 łyżka migdałów
sok z cytryny do podania
Sposób przygotowania:
Zmiksuj kalafior w blenderze lub robocie kuchennym tak, aby przypominał ryż.
Podgrzej olej kokosowy na średniej, nie przywierającej patelni na dużym ogniu, a następnie wrzuć na nią krewetki.
Dodaj chili Pesto i smaż razem z krewetkami przez 5 minut lub nieco krócej, jeśli to im wystarczy.
Zdejmij krewetki z patelni i trzymaj w gorącym miejscu aż do przygotowania ryżu z kalafiora.
Używając tej samej patelni dla zachowania smaków, podgrzej pozostały olej kokosowy na średnim ogniu. Dodaj cebulę, czosnek i imbir i gotuj przez kolejne 2-3 minuty, aż do zmięknięcia.
Dodaj ryż z kalafiora i brukselki i gotuj kolejne 3 minuty, aż do ich rozgotowania. Dodaj sos sojowy, cebulę dymkę i gotuj kolejne 2 minuty do czasu, aż całość będzie przypominała dobrze połączoną strukturę.
Ułóż krewetki na szczycie kalafiorowego ryżu i podawaj z dodatkowym chili, cebulką, migdałami i kilkoma kroplami świeżego soku z cytryny.