Kalafior to warzywo w Polsce bardzo powszechne i niedrogie. W sezonie można je kupić dosłownie w każdym sklepie osiedlowym. Okazuje się jednak, że nie potrafimy go docenić. Najczęściej gotujemy go w sporej ilości osolonej wody, przez co całkowicie traci on swoje wartości odżywcze i witaminy. Kalafior to prawdziwe bogactwo – zawiera mnóstwo witamin, a w tym bardzo pożądanej obecnie witaminy K. Poza tym, zawarty w nim kwas foliowy, żelazo i potas to pierwiastki, których często brakuje w naszej diecie.
Poniżej prezentujemy dwa ciekawe przepisy na kalafiora, które znacznie różnią się od naszych polskich tradycyjnych przepisów.
Kalafior – chrupiące nuggetsy z kalafiora
To doskonały przepis dla całej rodziny. Danie może być częścią obiadu, ale doskonale sprawdza się też jako zdrowa przekąska.
Składniki:
- mały kalafior pokrojony w niewielkie różyczki, w sam raz na jeden kęs
- 1 szklanka mąki z migdałów
- 2 łyżeczki chilli w proszku
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- 1 łyżeczka kuminu
- ½ łyżeczka czosnku granulowanego
- 1 łyżeczka kurkumy w proszku
- 1 szklanka mleka kokosowego lub migdałowego
- ½ szklanki mąki z brązowego ryżu
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Przygotuj blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Wymieszaj mielone migdały ze wszystkimi przyprawami w średniej wielkości misce bardzo dokładnie, aby powstała kruszonka.
- W innej misce wymieszaj mleko roślinne z mąką z brązowego ryżu, aby powstało masło.
- Maczaj kalafiora w maśle, a następnie w chrupiącej kruszonce. Piecz przez około 25-30 minut, aż kalafior stanie się chrupiący i złocisty. Podawaj od razu.
Kalafior – śniadaniowe muffiny z kalafiora
To dość szybkie danie, które z pewnością odmieni każde śniadanie. Kalafior jest lekkostrawny, niskokaloryczny, a odpowiednio przygotowany nie traci swoich licznych wartości prozdrowotnych i odżywczych.
Składniki:
- 1 szklanka różyczek z kalafiora
- 2 szklanki mąki bezglutenowej (na przykład ryżowej)
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1 szklanka mąki z migdałów
- 2 jajka od kur z wolnego wybiegu
- ½ szklanki oleju kokosowego
- ¼ szklanki tartego sera
- ½ szklanki posiekanych grzybów, na przykład pieczarek
- 2 cebule dymki posiekane drobno
- 2 łyżeczki wędzonej papryki
Sposób przygotowania:
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Przygotuj formę do muffinów i wyłóż ją 12 papierowymi foremkami.
- W robocie kuchennym miksuj kalafior, aż powstanie w miarę jednolita masa.
- Mąkę, paprykę i gałkę muszkatołową wsyp do sporej miski. W innej misce przygotuj mleko roślinne, jajka, olej, dopraw solą i pieprzem. Następnie, dokładnie wymieszaj mokre składniki.
- Wymieszaj obie miski ze sobą, ale niezbyt dokładnie. Powinny znajdować się w nich grudki. Następnie, dodaj kalafiora, ser, grzyby i cebulę. Znowu przemieszaj całość.
- Przelej ciasto do foremek i piecz je około 25-30 minut. Ciasto powinno się pięknie rumienić, a włożony patyczek drewniany w centralnej części powinien pozostawać suchy. Muffiny należy wyłożyć na kratkę do lekkiego ostygnięcia. Podaje się ja na ciepło lub na zimno.