Kurkuma – Dr Tejender Kaur Sarna dzieli się z internautami swoją wiedzą dotyczącą właściwości kurkumy – przyprawy, która znana jest już od tysięcy lat.
Kurkuma to produkt, bez którego uwielbiana przez niemalże wszystkich, kuchnia indyjska nie mogłaby istnieć. To właśnie ona podkreśla wyjątkowy smak i nadaje głębokiej barwy wszystkim potrawom w jakich jest używana. Niewiele osób wie jednak, że kurkuma to nie tylko smak i kolor, ale także szerokie zastosowanie zdrowotne.
Udało nam się porozmawiać z ekspertem do spraw żywienia oraz zdrowego stylu życia. Dowiedzieliśmy się jak zastosować kurkumę w przypadku poszczególnych schorzeń. Dziś również Wy poznacie magiczne działanie tej zdrowotnej przyprawy.
Kurkuma na kaszel i przeziębienie
Aby szybko pozbyć się uporczywego przeziębienia i męczącego kaszlu wystarczy dodać kurkumę do ciepłego mleka lub bezkofeinowej kawy. Dzięki temu nie tylko szybciej zaśniecie, ale zniwelujecie przykre dolegliwości, które Wam towarzyszą.
Przygotowanie:
- Łyżeczka sproszkowanej kurkumy
- Ciepłe mleko
Do małej miski dodajemy kurkumę i zalewamy zimnym mlekiem. Stawiamy na ogniu i podgrzewamy. Należy pamiętać, aby mieszanka się nie zagotowała, ponieważ wówczas przyprawa straci swoje właściwości.
Kurkuma w leczeniu niestrawności
W przypadku problemów trawiennych świeżą kurkumę (lub opcjonalnie sproszkowaną) należy wymieszać z czosnkiem oraz klarowanym masłem. Zjedzenie tej mieszanki spowoduje, że objawy zgagi oraz niestrawności natychmiast ustąpią. Wszystko to za sprawą olejów oraz kurkuminy – aktywnego składnika zawartego w przyprawie.
Kurkuma w leczeniu bólu gardła
W uśmierzaniu bólu gardła najlepiej sprawdzi się połączenie kurkumy, zmiażdżonego czosnku oraz nierafinowanego cukru Jaggery. Powstałą mieszankę należy stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ból gardła powinien minąć znacznie szybciej a przebieg zapalenia nie będzie aż tak uporczywy.
Czym jest cukier jaggery?
Warto to wiedzieć, ponieważ niewiele osób ma świadomość jego istnienia, a już tym bardziej dobroczynnych właściwości.
Jaggery występuje pod dwoma postaciami – jedna krucha i twarda, druga miękka przypominająca nieco konsystencję miodu. W składzie zawarta jest ogromna ilość cennych witamin A, B1, B6, C i D a także wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas i sole mineralne.
Można stosować go jako smarowidło do kanapek lub składnik zdrowotnych koktajli. Wykorzystanie w celach medycznych jest tak naprawdę uniwersalne. Potężna bomba witaminowo-odżywcza jaka kryje się w nierafinowanym cukrze jaggery jest w stanie poradzić sobie niemalże z każdą dolegliwością.
Warto wiedzieć!
Coraz częściej na polskich półkach sklepowych można znaleźć świeżą, niesproszkowaną kurkumę. Przeprowadzone testy dowodzą, że stosowanie przyprawy w takiej postaci niesie za sobą znacznie więcej korzyści dla zdrowia. Przed zakupem warto jednak zapytać sprzedawcę o pochodzenie, aby zyskać pewność, że kupujemy przyprawę z dobrego źródła.