Kurkuma, a w szczególności znajdująca się w niej kurkumina i inne silne antyoksydanty, to jeden z głównych powodów coraz szerszego zastosowania kurkumy nie tylko w sztuce kulinarnej, ale także w nauce medycznej. Dania przyprawiane kurkumą nie tylko smakują w bardziej bogaty sposób, ale zyskują także natychmiast mocne złote zabarwienie, przez co jest chętnie i intuicyjnie wybierana jako przyprawa, także wśród polskich kucharzy amatorów.
Niewielu z nich może zdaje sobie jednak sprawę z tego, że oprócz charakterystycznej i ciekawej przyprawy, kurkuma gwarantuje im zdecydowany wzrost odporności i pomaga zwalczać pierwsze objawy najróżniejszych chorób.
Kurkuma – właściwości prozdrowotne kurkumy
O właściwościach prozdrowotnych kurkuminy i innych mikroelementów oraz związków zawartych w tej bliskowschodniej, złotej przyprawie, pisano już od dawna. Nie znano jednak jeszcze mechanizmu osłabiania organizmu przez wolne rodniki ani roli, jaką odgrywają w procesie ich zwalczania czy zabezpieczenia komórek organizmu przed ich szkodliwym działaniem. Dzisiaj żaden z uczonych nie ma wątpliwości – antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, są przydatne równie mocno w walce z procesami starzeniowymi, rakotwórczymi jak i zapalnymi.
Najważniejsze zalety regularnego dostarczania organizmowi substancji i związków zawartych w tej złotej przyprawie, to m.in.:
- działanie antybakteryjne
- zmniejszenie obrzęków i opuchlizn, szczególnie
- podkręcenie systemu immunologicznego
- spowolnienie tempa rozrostu komórek rakowych (według niektórych badań w grupie zachorowań na raka piersi, nawet do 50%)
- usprawnienie pracy układu trawiennego i wydalniczego poprzez udział w skutecznym i szybkim rozkładaniu tłuszczy
- wsparcie procesów detoksykacyjnych wątroby i ułatwienie jej regeneracji
- regulacja procesów metabolicznych w organizmie i udział w skutecznym oraz zdrowym redukowaniu masy ciała czy spalaniu tkanki tłuszczowej
- obniżenie wysokiego ciśnienia krwi
- zwalczanie zaburzeń neurologicznych czy schorzeń degeneracyjnych mózgu
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób skóry
- zmniejszenie zawartości trójglicerydów i złego cholesterolu we krwi
Jak widać powyżej, lista prozdrowotnych korzyści wynikających ze spożywania nawet szczypty kurkumy codziennie, warta jest poznania kilku przepisów na mądre jej wkomponowanie.
Kurkuma – napoje i napary z kurkuminy
Wiele osób przyprawia kurkumą mięsa, jednak dla lepszych efektów zdrowotnych warto wiedzieć, jak skutecznie przygotować napoje, soki czy napary z kurkumą. Dzięki temu taki bardzo odżywczy drink na początek dnia czy w przerwie pomiędzy posiłkami, będzie o wiele wygodniejszy do przyjęcia i nie będzie towarzyszył wysokokalorycznym posiłkom mięsnym.
Złote mleko
Przepis na złote mleko to nic innego jak przepis na pastę kurkuminową, którą następie łączy się z jakąś zdrową odmianą mleka – np. mleka kokosowego. To prawdziwa bomba witaminowa i energetyczna, a przy okazji zastrzyk antyoksydantów i środków zabezpieczających przed infekcjami i bakteriami.
Składniki na pastę kurkuminową:
- ¼ szklanki mielonej kurkumy
- ½ łyżki mielonego czarnego pieprzu
- ½ szklanki filtrowanej wody
Składniki na złote mleko:
- ¼ łyżki pasty kurkuminowej
- 1 szklanka mleka kokosowego
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- niepasteryzowany miód – do smaku
Sposób przygotowania:
- Wymieszaj składniki na pastę w niewielkim rondlu na średnim ogniu. Mieszaj do uzyskania konsystencji pasty.
- Dodaj pozostałe składniki na złote mleko (oprócz miodu), trzymając rondel na średnim ogniu i ciągle mieszając – nie dopuszczając jednak do zagotowania.
- Po ochłodzeniu mikstury przyprawić miodem do smaku.