Kwiaty granatu – Granat to jedyne w swoim rodzaju połączenie tropikalnych smaków z niesamowitymi korzyściami zdrowotnymi. Dawniej do tego owocu niestety nie było dostępu. Obecnie jednak gospodarka importu rozwinęła się na tak wysokim poziomie, że każdy może cieszyć się świeżymi i zdrowymi owocami, dzięki którym już niejednej osobie udało się na dobre pozbyć licznych dolegliwości zdrowotnych.
Kwiaty granatu – korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kwiatów granatu przez diabetyków
Badania, które w 2008 roku opublikowane zostały w jednym z najsłynniejszych czasopism zdrowotnych wykazały, że kwiaty granatu zawierają właściwości aktywatora PPAR-alfa / gamma. Czynniki te nie tylko pomagają w regulacji dopływu i utleniania kwasów tłuszczowych, zapaleń i czynności naczyniowych, ale także regulują homoseostazę glukozy.
Wiadomym jest, że niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do stresu oksydacyjnego, który powoduje uszkodzenie komórek mózgowych, prowadząc do upośledzenia funkcji poznawczych. Kwiaty granatu są jednak bogate w naturalne przeciwutleniacze, które znacząco poprawiają pracę mózgu.
W licznych badaniach wykazano, że połączenie leczenia przeciwcukrzycowego z kwiatami granatu znacząco poprawiła wydajność podczas nauki a także pamięć i koncentrację u cukrzyków. Badanie wykazało również, że kwasy granatu można stosować klinicznie w leczeniu niedoboru neuronów u chorych na cukrzycę.
Kwiaty granatu – jak używać kwiatów granatu?
Istnieje wiele sposobów. W aptekach dostępne są na przykład gotowe suplementy diety, które zawierają go w swoim składzie. Jeśli jesteśmy przekonani co do źródła ich pochodzenia oraz innych składników możemy bez obaw po nie sięgnąć.
Kwiaty granatu są również dostępne w sklepach zielarskich w formie suszonej. Wystarczy zrobić z nich herbatę i stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniach.
Ponadto zaleca się również wdrożenie w codzienne nawyki żywieniowe sok ze świeżego owocu granatu. Można wykonać go samodzielnie, aby mieć pewność, że jest zdrowy i pozbawiony cukru oraz innych substancji poprawiających smak.
Oto sprawdzony przepis na jego wykonanie:
- rozetnij na pół owoc granatu i wydobądź z niego miąższ
- włóż małe pestki do strunowego woreczka foliowego i szczelnie zamknij
- drewnianym wałkiem zmiażdż miąższ, aby uzyskać świeży sok
- rozetnij jeden róg woreczka strunowego i przelej jego zawartość przez sitko to szklanej miski.
Do powstałego soku możesz dodać odrobinę miodu lub cytryny do smaku. Możesz również wymieszać go z herbatą z suszonych kwiatów granatu.
Pamiętaj, że istnieją osoby uczulone na działanie kwiatów granatu. Przed wdrożeniem go do swojej diety wykonaj test, dzięki któremu zyskasz pewność, że jest to dla Ciebie całkowicie bezpieczne. Możesz też skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub lekarzem pierwszego kontaktu medycznego.