Marchewka sposób przyrządzenia – marchew to wspaniałe warzywo, tanie i dostępne przez cały rok. Najlepsza jest oczywiście świeża, prosto z pola. Marchew możemy jeść również zimą, na ciepło. Jest bardzo słodka i aromatyczna. Niezwykle dobrze komponuje się w pikantnych, rozgrzewających daniach na zimowe wieczory. Marchewkę lubią również dzieci, dlatego warto im ją podawać, gdyż jest źródłem wielu witamin.
Glazurowane marchewki
Marchew w takiej formie to doskonały dodatek do wszystkich mięs i dań rybnych. Sprawdzi się również w daniach wegetariańskich. Najlepiej wybierać młodziutkie, niewielkie marchewki, ponieważ są słodziutkie i pięknie wyglądają na talerzu. Słodko-kwaśna glazura dodaje marchewce bardzo przyjemnej struktury oraz ciekawego aromatu. Wino można również zastąpić sokiem pomarańczowym, jeżeli zależy nam na delikatniejszym smaku i możliwości zachęcenia najmłodszych do skosztowania tego dania.
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 45 minut
Sugerowana ilość porcji: 8 osób dorosłych
Składniki:
2 kg młodej marchewki
4 łyżki oliwy
4 łyżki miodu
4 łyżki czerwonego wina, cydru lub ewentualnie octu winnego
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 180 lub 200 stopni z termoobiegiem. Zagotuj duży garnek wody. Wrzuć marchewki, zaczekaj aż woda ponownie się zagotuje i gotuj je przez 5 minut.
Na suchą rozgrzaną patelnię wlej olej, miód oraz wino. Marchewki smaż następnie przez 35 – 40 minut, aż pokryją się glazurą.
Zupa marchewkowo-kolendrowa
Każdy zakocha się w tej przepysznej zupie, która doskonale rozgrzewa i dodaje energii. Warto zaproponować ją również dzieciom, ponieważ dostarcza mnóstwa witamin, a dzieci kochają jej słodki smak. Kolendra dodaje zupie orientalnego smaku.
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 25 minut
Sugerowana ilość porcji: 4 osoby dorosłe
Składniki:
1 łyżka oleju roślinnego
1 cebula posiekana drobno
1 łyżka nasion kolendry
1 pozbawiony skórki i posiekany pomidor
450 g marchewki, obranej i posiekanej
1,2 l litra bulionu warzywnego lub z kurczaka
½ pęczka sklepowej kolendry
Marchewka sposób przyrządzenia:
Podgrzej olej pod dużą, głęboką patelnią lub pod garnkiem o grubym dnie. Na rozgrzany wrzuć cebulę i smaż tak długo, aż zmięknie i nabierze lekko złocistego koloru. Dorzuć pomidora i nasiona kolendry, a następnie smaż przez kolejną minutę.
Na patelnię, wlej następnie bulion i dorzuć marchew. Doprowadź danie do wrzenia i następnie skręć ogień na minimum. Gotuj pod przykryciem przez około 20 minut, aż marchewka wyraźnie zmięknie. Najlepiej jest spróbować ją rozgnieść widelcem.
Kiedy zupa przestygnie, przelej ją do robota kuchennego i zmiksuj razem z kolendrą liściastą na gładką konsystencję. Może zaistnieć konieczność podzielenia zupy na dwie porcje dla wygody. Następnie, przelej zupę z powrotem do garnka i dopraw do smaku solą, jeżeli jest to konieczne. Podawaj podgrzaną w miseczkach. Do zupy można dodać kleks kwaśnej śmietany lub mleczka kokosowego oraz posypać ją listkami porwanej kolendry. Najlepiej smakuje na gorąco w zimowe i jesienne dni.