Mięta, coraz częściej można ją spotkać w całkowicie amatorskich domowych hodowlach. Ludzie chętnie sięgają po miętę, ponieważ jest łatwa w utrzymaniu i posiada rozliczne wielosezonowe gatunki, dzięki czemu odradza się zaraz po ścięciu kilku liści. Różne jej odmiany mają bardzo różne liście oraz inny aromat i skrajnie zróżnicowany smak – od ostrych, pieprzowych, przez niemalże owocowe i kwieciste, na ziołowych, anyżkowo smakujących kończąc.
To, co łączy wszystkie te gatunki mięty, to jej unikalne walory zdrowotne. Napary i ekstrakty z mięty znane są od setek lat i wykorzystywane są z powodzeniem w leczeniu najróżniejszych przypadłości. Lekarze zalecają regularne picie ekstraktów i naparów miętowych wszystkim pacjentom zmagającym się m.in. z syndromem jelita drażliwego. Obowiązkowo zaleca się jej picie osobom z chorobami gardła i stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych – jej wdychanie pomaga chociażby na zatoki.
Mięta – kuchenne zastosowanie liści mięty
Mięta posiada ogromne stężenie witaminy A – równowartość dziennego zapotrzebowania na nią przyjąć można wraz z trzema łyżeczkami stołowymi pociętej mięty. Posiłki z jej udziałem to najszybsza droga do długotrwałego odświeżenia oddechu czy uregulowania pracy jelit oraz żołądka. Stanowi idealne uzupełnienie chociażby dla zupy krem z groszku. Wspólna obecność mięty oraz kremowego groszku w gorącej zupie, to gwarancja pełnego kulinarnego sukcesu, a przy okazji wieki zastrzyk energii i zdrowotności.
Składniki:
- pęczek cebulek dymek, drobno posiekanych
- 1 średni ziemniak, obrany i pokrojony w kostkę
- 1 ząbek czosnku, zgnieciony
- 850 mililitrów warzywnego lub mięsnego bulionu
- 900 gramów zielonego groszku
- 4 łyżki stołowe posiekanej świeżej mięty
- szczypta cukru
- 1 łyżka stołowa soku cytrynowego
- 150 mililitrów maślanki
Sposób przygotowania:
- Umieść cebulę dymkę w dużym garnku razem z ziemniakiem i czosnkiem, a następnie zalej bulionem. Doprowadź do zagotowania, zmniejsz ogień i pozwól powoli gotować się przez 15 minut aż do całkowitego ugotowania ziemniaków.
- Wrzuć większość zamrożonego groszku w gorącego wywaru i gotuj tak jednak nie więcej niż 5 minut. Dłuższe gotowanie może doprowadzić do utraty całego aromatu i smaku z groszku, a także kolor zupy nie będzie już tak efektownie zielony.
- Na koniec dorzuć mięte, szczyptę cukru oraz sok z cytryny i wystudź. Wystudzoną mieszankę można dopiero wymieszać z pomocą blendera – miksowanie gorących cieczy tępi bowiem szybko ostrza. Po uzyskaniu kremowej konsystencji dodać można jeszcze maślankę i przyprawić według uznania solą oraz pieprzem.
- Do przystrojenia wykorzystać delikatnie zblanszowane i wystudzone, całe kulki groszku.
- Przy podawaniu na zimno konieczne może być dolanie odrobiny bulionu dla uzyskania bardziej apetycznej i wygodnej w konsumpcji formie. Do podania na ciepło wystarczy odgrzanie na wolnym ogniu tuż przed jedzeniem.