Migdały polecane są w wielu dietach, ale także osoby bez reżimu żywieniowego powinny często sięgać po orzechy oraz migdały właśnie, ponieważ zawierają one głównie same prozdrowotne związki i substancje oraz mikroelementy. Przede wszystkim znane są ze swojego doskonałego wpływu na układ nerwowy – koją nerwy, pozwalają się uspokoić, ale także poprawiają pamięć i koncentrację. Natomiast w zdrowiu typowo fizycznym – obniżają zawartość złego cholesterolu we krwi oraz obniżają zapotrzebowanie na cukier, przez co są polecane diabetykom na każdym etapie choroby.
Mają mnóstwo witaminy B2 oraz błonnika pokarmowego, a całą bombę witaminową uzupełniają nienasycone kwasy tłuszczowe oraz potas – wszystko to idealnie działa zapobiegawczo w zawałach serca, obniżając również ryzyko powstania cukrzycy. Mnóstwo mają też smaku – o ile wie się, jak przyrządzić pyszne dania z migdałami.
Migdały – masło migdałowe zdrową alternatywą
Masła oraz masła orzechowe stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem – jedne zdrowsze, inne mniej, ale spożywane w nadmiarze nigdy nie będą służyły zdrowiu. Natomiast masło przygotowane z migdałów z dodatkiem miodu to idealne słodka przekąska, która nie jest niezdrowa, a w dodatku da multum energii na cały dzień.
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 10 minut
Sugerowana ilość porcji: 300 gramowy słoiczek
Składniki:
- 300 gramów migdałów w skórce
- zdrowa porcja miodu
- pieczywo – do serowania
Sposób przygotowania:
- Rozgrzej piekarnik do 190 stopni (170 przy termoobiegu) albo na poziom 5 w piekarniku gazowym. Rozrzuć migdały na papierze lub pergaminie do pieczenia i piecz przez około 10 minut. Wyjmij na zewnątrz i pozwól im wystudzić się.
- Przełóż migdały do robota kuchennego lub blendera i miksuj przez około 10 minut, co jakiś czas zdejmując niezmielone fragmenty ze ścianek i wrzucając je pod ostrza. Na samym końcu dodać miód do smaku. Podawać z ulubionym, najlepiej zdrowym pieczywem. Przetrzymywane w lodówce nadaje się do spożycia nawet przez 3 tygodnie.
Migdały – pikantne migdałowe przekąski
Idealnie nadają się na zdrową przekąskę – może być słona lub pikantna, więc idealnie zastępuje także chipsy, orzeszki, paluszki i inne grzeszne smakołyki. Dzięki odrobinie wędzonej papryki i ostrym przyprawom, chrupiące migdały w tej odsłonie szybko zasmakują każdemu.
Przygotowanie: 1 minuta
Sugerowana ilość porcji: 1 osoba
Składniki:
- 20 gramów niesolonych, nieprażonych migdałów
- szczypta wędzonej pikantnej papryki
Sposób przygotowania:
- Umieść migdały w misce i posyp papryką wędzoną – nadają się do natychmiastowego spożycia.
- Jeśli chcesz utrwalić smak na dłużej – wrzuć migdały do miski i oblej je delikatnie oliwą , a następnie dodaj wędzonej papryki. Rozgrzej piekarnik do około 160-180 stopni i wrzuć migdały pokryte oliwą z przyprawami do środka na około 1 minutę. Zamiast piekarnika, można także opruszone i zalane oliwą migdały przesypać do woka lub głębokiej patelni i potrząsnąć kilka razy przez maksymalnie dwie minuty. Po uprażeniu przyprawy dzięki oliwie na stałe wkomponują się w smak migdałów, a po ich ponownym schłodzeniu i zapakowaniu sięgnąć można po nie nawet wiele dni później.