Oparzenia mogą być wywołane przez różne czynniki: kontakt z gorącą wodą, olejem, nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych. Jeśli nie wiesz jak postępować kiedy i Twoja skóra zostanie poparzona przeczytaj nasz artykuł a już nigdy nie będziesz musiał się nad tym zastanawiać! Przedstawiamy Ci domowe środki zaradcze o wysokiej skuteczności, która została sprawdzona już wielokrotnie.
Tuż po oparzeniu schłódź skórę lodem
Możesz użyć do tego celu na przykład kostek lodu zawiniętych w ściereczkę, mrożonego kawałka mięsa lub warzyw. Jeśli nie masz dostępu do lodu możesz zastąpić go zimną wodą.
Żel aloesowy dobry na oparzenia
Właściwości łagodzące aloesu znane są każdemu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można zastosować go również w przypadku oparzeń. W aptekach dostępne są gotowe maści z zawartością aloesu. Równie dobrze roślinę można jednak wyhodować samodzielnie. Istnieje wiele odmian, które świetnie czują się w naszym klimacie. Aloes niemalże natychmiast łagodzi dolegliwości towarzyszące oparzeniom. Przyspiesza również proces regeneracji skóry.
Roztwór solny
Sól, choć niepożądana w diecie, zastosowana na skórze powinna być traktowana jako naturalny środek antybakteryjny oraz leczniczy. W przypadku oparzeń wystarczy wymieszać ją z wodą i nałożyć na oparzone miejsce. Roztwór trzymać przez około kwadrans. Dolegliwości powinny nieco ustąpić a proces gojenia będzie przebiegał szybciej. Bardzo ważne jest to, aby roztwór stosowany był regularnie. Do jednej szklanki wody wystarczy jedna łyżka soli. Jeśli potrzebna jest większa ilość roztworu proporcje należy odpowiednio zwiększyć.
Skórka bananowa
To kolejne naturalne remedium, które świetnie sprawdzi się w leczeniu oparzeń i łagodzeniu towarzyszących mu dolegliwości. Wystarczy obrać banana i jego skórkę położyć na miejscu oparzenia. Trzymać tak długo, aż skórka nie sczernieje.
Nie wszyscy wiedzą, że ma ona właściwości przeciwutleniające, które znacznie zmniejszają stan zapalny oraz ewentualny obrzęk, który często towarzyszy oparzeniom.
Mleko
Namocz wacik w ciepłym mlekiem i połóż na oparzenie. Zamiast płatka kosmetycznego możesz użyć normalnej waty. Powtarzaj zabieg co trzy lub cztery godziny. Eksperci uważają, że skuteczność tej metody zawdzięcza się zawartości tłuszczu, który przyspiesza proces gojenia i łagodzi dolegliwości towarzyszące oparzeniu.
Miód
Nałóż naturalny miód pszczeli na całą skórę objętą poparzeniem. Warstwa miodu nie powinna być ani za gruba, ani za cienka. Naturalny miód ma właściwości antyseptyczne i lecznicze. Szybko złagodzi objawy towarzyszące oparzeniu i przyspieszy proces gojenia.
Te wszystkie metody są skuteczne i powinny być znane każdemu. Warto jednak pamiętać również o tym, aby konsultować się ze swoim lekarzem jeżeli oparzenie jest poważne i zajmuje dużą powierzchnię skóry albo jeśli proces gojenia znacznie się wydłuża. Zaniedbanie oparzenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.