Jak prawidłowo umyć ręce? Bardzo często bagatelizujemy konieczność regularnego mycia dłoni. Jeśli już myjemy ręce, to zwykle bez zachowania podstawowych zasad a to nie wystarczy, aby pozbyć się bakterii i wirusów. Brudne dłonie, na których rozwijają się zarazki mogą powodować liczne problemy zdrowotne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niedostateczne częste mycie dłoni to najczęstsza przyczyna zachorowania na grypę żołądkową oraz biegunkę.
Jak długo powinno trwać mycie rąk?
Prawidłowo około dwudziestu sekund. To optymalny czas pozwalający usunąć pozostałości z brudu. Informacje te potwierdzają również eksperci reprezentujący Światową Organizację Zdrowia.
Dziś krok, po kroku przeprowadzimy Was przez cały proces prawidłowego mycia rąk. Mamy nadzieję, że każdy z Was weźmie sobie te rady do serca i zacznie się do nich stosować.
Jak prawidłowo umyć ręce – krok pierwszy – zmocz dłonie.
Do tego celu możesz użyć zarówno zimnej, jak i ciepłej wody. Jest to krok początkowy, który służy możliwości prawidłowego rozprowadzenia mydła lub innych substancji czyszczących.
Jak prawidłowo umyć ręce – krok drugi – użyj środka myjącego.
Najlepiej w tym miejscu sprawdzi się klasyczne mydło w kostce lub płynie. Wybór tak naprawdę uzależniony jest tylko od Ciebie. Zdaniem ekspertów każde mydło jest w stanie poradzić sobie z zabrudzonymi rękoma i usuwaniem bakterii pod warunkiem, że jest prawidłowo używane.
Krok trzeci – zacznij wcierać mydło w dłonie pocierając jedną o drugą.
Ten krok zwykle wykonywany jest poprawnie. Przy pomocy obydwu rąk zaczynamy wcierać w nie mydło tak długo, aż powstanie piana.
Krok czwarty – obróć tył lewej dłoni i przeplatając jej palce z palcami prawej dłoni pocieraj zewnętrzną część dłoni.
To samo musisz oczywiście powtórzyć z drugą dłonią. Ten krok jest bardzo ważny a jednocześnie często o nim zapominamy. Wydaje nam się, że bakterie rozwijają się tylko po wewnętrznej części dłoni, ale tak naprawdę wirusy i szkodliwe zarazki rozmnażają się na całej jej powierzchni, co niejednokrotnie potwierdzili już liczni specjaliści.
Krok piąty – umyj przestrzeń pomiędzy palcami.
Krok szósty – umyj poszczególne palce.
Krok siódmy – spłucz mydliny pod zimną lub ciepłą wodą rozpoczynając od góry, do dołu.
Krok ósmy – oczyść dłonie.
Do tego celu powinieneś użyć jednorazowego ręcznika papierowego lub suszarki. Na ręczniku codziennego użytku często znajdują się bakterie a wówczas cały proces mycia rąk spełzłby na niczym.
Jak często powinniśmy myć ręce?
Eksperci uważają jednoznacznie, że kiedy tylko nadarzy się taka okazja. Szczególnie dużą uwagę należy zwrócić na konieczność mycia dłoni po skorzystaniu z toalety, po kontakcie ze zwierzętami oraz przed rozpoczęciem przygotowywania posiłków.
Dlaczego tak ważne jest dokładne mycie dłoni i przestrzeganie naszych wskazówek?
To proste. Wspomnieliśmy już przecież, że na dłoniach wciąż rozwijają się liczne bakterie oraz wirusy, które rozprzestrzeniają się na przykład po pożywieniu. Często, na przykład po skaleczeniu, wkładamy palce do ust – to kolejna droga drobnoustrojów, które chętnie wykorzystają sytuację, aby dostać się do wnętrza naszego organizmu.
Oczywiście – część zarazków jest dla nas nieszkodliwa, ale niektóre mogą powodować biegunkę a nawet poważne zatrucia pokarmowe. Prawidłowe mycie rąk zmniejsza ryzyko zachorowania o połowę. Jeśli do tego dołączymy wzmożoną częstotliwość, szanse zachorowania spadają jeszcze bardziej.
Pamiętajmy, że o higienę dłoni musimy zadbać nie tylko ze względu na siebie, ale również ze względu na swoich bliskich.