Przepis na kaczkę w winie – duck au vin, czyli z francuskiego kaczka w winie – to bodaj jedna z najstarszych, a na pewno najwykwintniejszych form podania kaczki. Czerwone wino, podobnie jak czerwone cierpkie owoce i sosy na ich bazie – idealnie komponują się z tym dzikim ptactwem. Do tego stopnia, że francuski przepis na duck au vin na całym świecie przeszedł już niejedną interpretację i aranżację.
Samo mięso z kaczki jest bardzo zdrowe, o czym świadczy wysoka zawartość w nim takich składników odżywczych jak chociażby potas, fosfor, sód, witaminy PP i A. Jest także hipoalergiczne, co znaczy, że można z powodzeniem częstować nim także osoby z różnymi alergiami pokarmowymi.
Przepis na kaczkę w winie – krucha i delikatna kaczka z wina
Trudno o większy restauracyjny klasyk niż kaczka na winie – spotkać ją można praktycznie w każdej karcie. W poniższej wersji z przepisem poradzą sobie nawet najwięksi amatorzy, a każdy ma gwarancję idealnego odtworzenia tego niepowtarzalnego przepisu bogatego w smak we własnej kuchni.
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 2 godziny
Sugerowana ilość porcji: 6 osób
Składniki:
- 6 kaczych udek
- 4 łyżki stołowe mąki
- 1 łyżka stołowa oleju słonecznikowego
- 3 marchewki, posiekane
- 1 cebula, posiekana
- 4 ząbki czosnku, drobno posiekane
- 1 butelka czerwonego wina
- tymianek
- 140 gramów słoniny lub świńskiego tłuszczu
- 200 gramów grzybów
Sposób przygotowania:
- Rozgrzać piekarnik do 180 stopni (160 przy termoobiegu) lub poziomu 4 przy piekarniku gazowym. Wrzucić mięso z kaczki do dużej miski i dokładnie przyprawić. Rozsypać mąkę i opruszyć nią dokładnie wszystkie kawałki kaczki. Rozgrzać olej w dużym żaroodpornym naczyniu na zapiekanki z nakryciem i spędzić około 10 minut na spokojnym, stopniowym zarumienianiu kaczki ze wszystkich stron – warto nadać jej tak wiele koloru, jak to tylko możliwe.
- Usunąć kaczkę z patelni i dodać bezpośrednio na nią (z pozostałością kaczego tłuszczu i przypraw) marchewki, cebulę oraz czosnek i smażyć tak przez około 5 minut, aż przenikną wszystkimi smakami i nabiorą apetycznego koloru.
- Rozłożyć kaczkę pomiędzy warzywami i nalać do naczynia odstawione wcześniej czerwone wino. Dodać wszystkie zioła i przyprawić, solidnie soląc, a następnie doprowadzić wszystko do krótkiego wrzenia. Zasłonić przykrywką i umieścić we wcześniej nagrzanym piekarniku, bez żadnej ingerencji, na kolejne półtorej godziny.
- Wyjąć z piekarnika, usunąć przykrycie i pozostawić kaczkę do wystudzenia. Przenieść kaczkę do pojemnika i wycisnąć oraz sklaryfikować sos pozostały w naczyniu żaroodpornym, używając do tego czystej patelni. Może być podawana natychmiast na ciepło, albo schłodzona i podana nawet przez dwa kolejne dni.
- W chwili podania, zagotować sos i dodać smażonych grzybów z warzywami. Kaczkę podgrzewać w sosie własnym. Idealnie komponuje się ze złocistymi ziemniakami, ale coraz częściej spotkać można wersje nieco bardziej nowoczesne i zdrowsze, z kaszami chociażby. Po zamrożeniu mięso z kaczki nadaje się do podania nawet przez kolejne trzy miesiące.