Przepis na kalafior – kalafior w polskiej kulturze kulinarnej spotykany jest od bardzo dawna, ale zazwyczaj pod tymi samymi, przewidywalnymi i nieco nudnawymi odsłonami. Tymczasem warto poznać nowsze i ciekawsze, bardziej innowacyjne sposoby jego przyrządzania i podawania, aby jego jedzenie było przyjemnością dla wszystkich zmysłów. W ten sposób będziemy po kalafior sięgać zdecydowanie częściej, a jest to wskazane ze względu nie tylko na smak, ale przede wszystkim – wartości odżywcze i prozdrowotne tego ciekawego warzywa.
Przepis na kalafior – zdrowie na talerzu
Obecnie w sklepach coraz łatwiej dostać chociażby fioletowe kalafiory. Ten gatunek jest jeszcze bogatszy w przeciwutleniacze, niż popularne białe kalafiory, w których jednak i tak zawartość antyoksydantów jest znacząca. Te związki zwalczają rozwój wolnych rodników w organizmie, chroniąc tym samym komórki ciała przed procesami starzeniowymi i uszkodzeniami.
Według naukowców kalafior oraz brokuł to także najlepsze warzywa do działania antykancerogennego i jego spożywanie może uchronić np. przed rakiem prostaty. Po kalafior warto także sięgać ze względu na zawarte w nim:
witaminy – zwłaszcza z grupy C oraz K
kwas foliowy
mikroelementy jak potas, fosfor i wapń
błonnik pokarmowy
izotiocyjany oraz indole, które działają przeciwrakowo.
Przepyszne kalafiorowe placuszki
Kalafior może stanowić nie tylko idealny dodatek do obiadu czy uzupełnienie składu dla zielonej sałatki. W trakcie niezbyt długiego kalafiorowego sezonu warto wypróbować przepis na przepyszne, szybkie i niewielkie placuszki. Wersja bezglutenowa do smażenia na oleju kokosowym z pewnością przypadnie do gustu każdemu.
Składniki:
1 duża cebula, posiekana
½ kalafiora, podzielonego na różyczki
1 łyżka stołowa tymianku
1 łyżka stołowa mielonego kuminu
½ łyżki stołowej nasion kuminu
¼ filiżanki posiekanych liści kolendry
1 zielona papryczka chili z usuniętymi nasionami, posiekana
½ łyżki stołowej zmielonego chili
1 łyżka stołowa soli
½ łyżki stołowej garam masala
1 filiżanka mąki z ciecierzycy
½ łyżki stołowej proszku do pieczenia
sok z ½ cytryny
1 jajko, rozkłócone
woda do miksowania
olej kokosowy do smażenia.
Sposób przygotowania:
Wymieszaj ze sobą wszystkie skadniki oprócz soku z cytryny i jajek w misce. Utwórz w środku otwór I wlej tam cytrynę, jajko i odpowiednią ilość zimnej wody, aby uzyskać konsystencję twardego masła.
Wlej olej kokosowy na głęboką patelnię, tak aby przykrył 1-2 centymetrów wysokości. Sprawdź, czy olej jest rozgrzany wlewając małą kroplę mikstury i obserwując, czy natychmiast wokół niej pojawiają się pęcherzyki powietrza i zarumieni się. Następnie wrzucaj na olej duże łyżki kalafiorowej mikstury, smażąc partiami, dla łatwiejszego zarumienienia i uzyskania efektu chrupkości placuszków.
Odsącz na papierowych ręczniczkach z nadmiaru tłuszczu. Przed podaniem delikatnie oprószyć solą – najlepiej smakuje na gorąco. Warto pomyśleć również nad sosem czy innymi lekkimi i bezglutenowymi dodatkami.