Przepis na migdały

Przepis na migdały – korzyści ze spożywania migdałów, masło migdałowe

Przepis na migdały – o migdałach bardzo często wspomina się przy okazjach najróżniejszych debat na temat zdrowego odżywiania czy diety. Idealnie sprawdzają się przede wszystkim u osób, które mają w ciągu dnia duże zapotrzebowanie energetyczne ze względu na ciężką pracę lub dodatkowe aktywności i wysiłek umysłowy oraz fizyczny.

Wato, aby tak potrzebne w ciągu dnia kalorie, były jak najlepszej jakości i wraz z nimi organizm otrzymywał chociażby witaminy czy błonnik, a idealnie także inne mikroelementy czy przeciwutleniacze.

Migdały stanowią idealną odpowiedź dla osób pragnących znaleźć taką szybką przekąskę – mają względnie bardzo dużo kalorii oraz tłuszczów. 100 gramów tych orzechów to optycznie niewielka ilość – mieszczą się one w dwóch garściach dorosłego człowieka. Taka ilość to jednak niecałe 600 kilokalorii oraz 50 gramów tłuszczu (co stanowi dzienne zapotrzebowanie człowieka na tłuszcz).

Korzyści ze spożywania migdałów

Nie należy jednak obawiać się tych wysokich zawartości – mało kto spożywa migdały w nadmiarze. A poza tym, wraz z kaloriami i tłuszczami, migdały oferują mnóstwo prozdrowotnych korzyści wynikających z ich składu, m.in.:

witaminę B2, w ilości na tyle wysokiej, że 100 gramów migdałów całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nią

kwas foliowy, tak istotny dla rozwoju płodu i spożywany w dużych ilościach w formie syntetycznej przez kobiety spodziewające się dziecka

witaminę E, która działa jak bardzo silny przeciwutleniacz i zabezpiecza m.in. pracę układu nerwowego człowieka

miedź i mangan – występujące w ogromnym stężeniu w migdałach pierwiastki pomagają uchronić przed chorobami serca, starzeniem skóry, zwyrodnieniem stawów, wspierając koncentrację i odporność organizmu na infekcje bakteryjne.

Przepis na migdały – przepyszne i wygodne masło migdałowe

Masło migdałowe to rozwiązanie idealne dla osób, które chcą szybkiego porannego startera, ale nie widzi im się jedzenie całych orzechów. Zgodnie z tym przepisem przygotować można cały zapas migdałowego masła, które jest bardzo smakowite a do tego pożywne i sięgać po nie przez nawet 3 miesiące, według zapotrzebowania.

Składniki:

300 gramów migdałów ze skórką

duża porcja miodu

do podania – pieczywo lub pieczeń

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 190 stopni. Rozłóż równomiernie migdały na tacy do pieczenia i piecz przez 10 minut. Wyjmij z piekarnika i pozwól swobodnie ostygnąć.

Wrzuć migdały do robota kuchennego lub dobrego blendera i miksuj nawet przez 12 minut, regularnie zatrzymując się i zeskrobując pozostające wyżej na ściankach miski całe kawałki migdałów. Na koniec dodaj odpowiednią porcję miodu, aby uzyskać konsystencję masła.

Podawaj z pieczywem lub odpowiednią wytrawną pieczenią.

Przepis na migdały – sałatka  z migdałami i brązowym ryżem

Migdały idealnie sprawdzają się także jako uzupełnienie struktury sałatek, np. z ryżem. Poniżej przepis na szybką sałatkę ryżową z migdałami.

Składniki:

1 ½ filiżanki brązowego ryżu

1 filiżanka świeżo posiekanej kolendry

1 filiżanka posiekanego ananasa

1 mały brokuł

½ czerwonej cebuli

sok z 1 limonki

2 łyżki stołowe oliwy z oliwek.

Sposób przygotowania:

Ugotuj ryż zgodnie z instrukcjami, przepłucz I odsącz przed dodaniem reszty składników.

Wymieszaj razem z sokiem z limonki i oliwą z oliwek tuż przed podaniem.