Przepis na sos pomidorowy

Przepis na sos pomidorowy – wspaniały i zdrowy sos pomidorowy

Przepis na sos pomidorowy – sos pomidorowy ma mnóstwo zastosowań w każdym domu. Warto przygotować sporą porcję i zawekować kilka słoików takiego sosu na zimę. Z łatwością przygotujemy później zupę pomidorową, sos do spaghetti, domowy ketchup i wiele innych dań. Wystarczy jedynie dodać słoiczek takiego sosu do dania.

Nic nie smakuje tak, jak sos domowy na bazie świeżych, pysznych pomidorów, kiedy jest na nie sezon. Warto użyć do sosu bardzo mięsistych, świeżych polnych pomidorów, które nie mają zbyt wiele soku. Poniżej prezentujemy dla państwa znakomity przepis na domowy i pyszny sos pomidorowy, który będzie bazą wielu dań. Można go dowolnie doprawiać, zgodnie ze swoim smakiem.

Przepis na sos pomidorowy – domowy sos pomidorowy jako baza wielu dań

Zapach smażonych pomidorów w domu to wspaniała sprawa. Warto taki sos przygotować w sporej ilości, ponieważ bardzo szybko znika on niepostrzeżenie. Dzieci uwielbiają taki pomidorowy aromat i chętnie używają sosu jako dipu do chipsów, czy też na kanapki. Dorośli mogą zaś na szybko przygotować każde danie z dodatkiem pomidorów, nawet zimą, kiedy świeże nie są dostępne w sklepach.

Przygotowanie: 25 minut

Gotowanie: 50 minut

Sugerowana ilość porcji: 8 osób

Składniki:

  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 cebule, obrane i drobno posiekane w kostkę
  • 2 marchewki, obrane i posiekane w kostkę lub starte na tarce o grubych oczkach
  • 2 spore kawałki selera naciowego, pokrojone w plasterki
  • 2 zgniecione ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe, świeże lub suszone
  • 1 łyżka cukru
  • 4×400 g pomidorów z puszki lub 3 kg pomidorów świeżych, obranych ze skóry i przesmażonych, aby straciły nadmiar wody

Przepis na sos pomidorowy – sposób przygotowania:

  1. Przygotuj spory garnek i rozgrzej w nim olej. Następnie, wrzuć do niego warzywa wraz z liściem laurowym. Dopraw danie cukrem i odrobiną soli i gotuj jeszcze przez około 10-15 minut, aż warzywa staną się dość miękkie.
  2. Dolej do mikstury pomidory oraz około 150 ml wody. Sos gotuj na niewielkim ogniu przez około 30 minut, mieszając co jakiś czas, aby nie przywierał do dna. Danie powinno zredukować swoją objętość o około 1/3, a sos stanie się gęsty. Jeśli użyjesz więcej składników, trzeba liczyć się z dłuższym czasem redukcji sosu, nawet do godziny.
  3. Mieszaj okazjonalnie swój sos, aby nie przywarł do dna i brzegów garnka. Jeśli sos jest zbyt gęsty, można do niego dodać odrobinę wody.
  4. Sos można serwować z chilli i makaronem na obiad. Można też zamrozić jego sporą porcję w szczelnym pojemniku. Nadaje się do wekowania w słoikach i można z niego korzystać następnie w okresie zimowym. Do sosu można dodawać dowolne przyprawy i świeże, siekane zioła lub ich suszone alternatywy.
  5. Jeżeli korzystasz ze świeżych pomidorów, najlepiej jest je obrać i pokroić w kostkę. Następnie, pomidory smaży się na patelni, najlepiej w towarzystwie ziół. Należy odparować płyn i doprowadzić sos do zgęstnienia. Można też zmiksować pomidory po jakimś czasie w robocie kuchennym lub przy użyciu blendera i takich świeżych użyć do produkcji swojego sosu.