Przepisy z imbirem – wolne gotowanie cieszy się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Trudno zresztą się dziwić jeśli weźmie się pod uwagę smak i aromat potraw przyrządzanych w ten sposób. W dzisiejszym artykule przepisy na wolnogotowaną szynkę i niezwykłe danie z indyka. Zapraszamy!
Przepis pierwszy – wolnogotowana szynka w lśniącej glazurze
Sklepowa szynka przestała Ci smakować? Spróbuj wykonać ją samodzielnie. Wystarczy kilka godzin a na Twoim stole pojawi się aromatyczna, wolna od ulepszaczy smaku wędlina.
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania: 7 godzin 20 minut
Przewidywana ilość porcji: 6-8.
Składniki:
1 cebula pokrojona w grube plastry
10 ząbków czosnku
1 średniej wielkości szybka wieprzowa
1 ½ litra jasnego piwa imbirowego
1 łyżka musztardy angielskiej
3 łyżki imbiru.
Przepisy z imbirem – sposób przygotowania
Umyj szynkę i zrób w niej delikatne nacięcia. W każdym z nich umieść ząbki czosnku oraz cebulę. Włóż do garnka i zalej piwem imbirowym. Gotuj w niskiej temperaturze przez 7 godzin aż mięso będzie miękkie.
Piekarnik podgrzej do 200 stopni Celsjusza. Wyjmij mięso z garnka i przełóż na blachę do pieczenia.
Wymieszaj imbir i musztardę w misce i posmaruj mieszanką mięso. Piecz przez 20 minut a wówczas aromatyczna szynka nabierze pięknej, złocistej glazury.
Ważne! W czasie wolnego gotowania piwo straci alkohol, dlatego nie trzeba obawiać się, że wędlina nie może być podawana na przykład dzieciom.
Przepis drugi – aromatyczny imbir z warzywami i bekonem
Smaczne, soczyste danie, które przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym podniebieniom.
Przygotowanie: 1 godzina
Gotowanie: 3-4 godziny
Sugerowana ilość porcji: 8.
Składniki:
Piersi z indyka
16 plasterków wędzonego bekonu
2 łyżki świeżego tymianku + dodatkowo do podania (opcjonalnie)
1 łyżka oliwy z oliwek
1 cebula posiekana w grube plastry
2 pokrojone marchewki
2 liście laurowe
15g suszonych grzybów
150ml suchego, białego wina
500ml bulionu drobiowego
2 łyżki mąki pszennej.
Przepisy z imbirem – sposób przygotowania
Filety z kurczaka połóż na desce do krojenia. Każdy z nich owiń plastrami bekonu. Posyp mięso tymiankiem i opcjonalnie również czarnym pieprzem.
Na patelni rozgrzej tłuszcz i połóż na nim piersi z indyka. Podsmażaj równomiernie z każdej strony. Dodaj również cebulę i marchewkę. Gotuj aż do uzyskania odpowiedniego koloru.
Warzywa ułóż w wysokim naczyniu, dodaj liście laurowe i połóż przygotowane filety z indyka. Zalej wszystko bulionem warzywnym i gotuj w niskiej temperaturze przez około cztery godziny. Podawaj z ziemniakami lub warzywami gotowanymi na parze.
Wolne gotowanie to doskonała metoda obróbki mięsa. Pozwala zachować wszelkie jego właściwości odżywcze a przy tym sprawia, że struktura mięsa (każdego) staje się niezwykle krucha. Wolne gotowanie zostało już niejednokrotnie docenione przez wybitnych szefów kuchni z całego świata. Oczywiście, aby odpowiednio przygotować potrawy tą metodą potrzebna jest wprawa. Po kolejnych próbach potrawy będą jednak coraz smaczniejsze a przy tym również zdrowe. Zachęcamy do wypróbowania naszych przepisów!