Żeń-szeń indyjski (Ashwagandha) to roślina, która zajmuje ważne miejsce w medycynie ajruwedyjskiej. Przeprowadzone badania dowiodły, że ma mnóstwo dobroczynnych właściwości dla ludzkiego ciała oraz umysłu.
Oto, czego można spodziewać się po zastosowaniu żeń-szenia.
Większa odporność na oddziaływanie czynników stresogennych
Indyjski żeń-szeń ma właściwości energetyzujące a to minimalizuje odczuwanie stresu. Okazuje się, że ta zdolność ma również dobroczynny wpływ na życie seksualne.
Uspokojenie układu nerwowego
Żeń-szeń jest naturalnym adaptogenem, więc działa jako stymulator poprawiający poziom energii a jednocześnie uspokaja układ nerwowy – redukuje towarzyszące uczucie niepokoju i poprawia jakość snu.
Kilka badań wykazało, że żeń-szeń indyjski może odgrywać niezwykle ważną rolę w ogólnym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Żeń-szeń indyjski wyeliminuje działania wolnych rodników
Oczywiście zioło to nie jest w stanie zlikwidować wszystkich rodników powodujących stres, niepokój oraz inne dolegliwości zdrowotne. Wykazuje jednak zdolność redukowania ich ilości do absolutnego minimum.
Naturalne przeciwutlenianie
Żeń – szeń jest także naturalnym antyoksydantem. Zapobiega więc utlenianiu komórek a co za tym idzie – ich uszkodzeniu. Można więc przypuszczać, że roślina ta ma zdolność do zapobiegania rozwojowi komórek nowotworowych.
Naturalne odmładzanie skóry
Przeprowadzone testy kilkukrotnie dowiodły, że indyjski żeń-szeń może poprawiać kondycję skóry i zwalczać wszelkie pojawiające się na niej defekty.
Co jeszcze warto wiedzieć o żeń-szeniu indyjskim?
Eksperci uważają, że napary wykonane z tej rośliny – spożywane oczywiście regularnie, mogą obniżać poziom cholesterolu a także cukru. Sądzi się, że żeń-szeń może skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób takich jak Alzheimer oraz Parkinson.
Uwaga!
Niektóre testy i przeprowadzone badania pokazują, że przy regularnym zażywaniu żeń-szenia niejednokrotnie dochodziło do poronień u zwierząt. Nie ma jednoznacznych dowodów wskazujących na to, że takie samo zjawisko zachodzi w przypadku ludzi, ale zaleca się, aby kobiety w czasie ciąży rezygnowały z jego stosowania.
Ponadto należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą medycyny naturalnej i zaprzestać stosowania żeń-szenia kiedy pojawią się takie objawy jak senność, zmęczenie, drażliwość lub stres o niewiadomym podłożu.
W jaki sposób można stosować żeń-szeń indyjski?
- Lekarze medycyny naturalnej wskazują kilka sposobów na jego stosowanie. Można przyjmować go na przykład w formie tabletek, które dostępne są zarówno w sklepach zielarskich, jak i aptekach.
- Można również zakupić gotowy, rozdrobniony susz z liści żeń-szenia wykonując z niego napary. Wystarczy jedna łyżka suszu zaparzona w szklance gorącej wody. Codzienna dawka nie powinna przekraczać 600mg.
- Istnieją również oleje i krople z dodatkiem indyjskiego żeń-szenia.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania żeń-szenia w jakiejkolwiek formie zaleca się konsultację ze specjalistą medycyny naturalnej lub lekarzem rodzinnym, który określi ewentualne przeciwwskazania do jego stosowania.